Succén: Immo vann allsvenskans målliga
Den 23-årige Köpingssonen stod för en stark grundserie.
Den 23-årige Köpingssonen stod för en stark grundserie.
Köpingssonen Tor Immos Troja/Ljungby har haft en tung säsong, och under gårdagen stod det klart att laget slutar sist i Hockeyallsvenskan.
Bättre har det gått för Tor Immo personligen. Köpingssonen har tagit stora kliv i allsvenskan. Han smällde dit 27 kassar på 52 matcher – vilket innebär seger i allsvenskans målliga.
– Det blev en hel del fler än jag ens kunnat föreställa mig, det trodde man kanske inte på förhand. Men surt när det ändå blir kval, nu ska jag fortsätta skicka in mål i kvalet. När man kollar tillbaka senare i livet kommer man uppskatta det lite mer än man gör nu kanske, säger han till Sportbladet.
Totalt slutar Immo åtta i den totala poängligan med sina 40 (27+13) pinnar.
Om två veckor inleds det allsvenska kvalspelet för Immo och hans Troja/Ljungby
– Gör vi bara vad vi ska och får ordning på spelet, då är jag inte orolig. Vi har två veckor att fila till detaljerna, säger han till Sportbladet.
LÄS MER OM TOR IMMO: Malmö Redhawks spanade in Köpingsprodukten