KÖPING
06:00 | 1 november 2025

Svidande nederlag för Köpings Kabel-TV

Magazin24 fortsätter granskningen av rättstvisten mellen Allente och Operatörsklustret. En dyr affär för Köpings Kabel-TV AB.

”Vem kan förlora på det här? Det är inte Köpings kommun, det är inte Köpings Kabel-TV AB och det är inte Kabel-TV:s kunder. Vi har full kontroll över det här.”

Så sade Elizabeth Salomonsson (S) den 28 februari 2022 inför fullmäktige. Debatten gällde en omstrukturering av Köpings Kabel–TV AB, där Salomonsson då var ordförande.

I Köping beslutade kommunfullmäktige att kundavtalen i Köpings Kabel-TV AB fick föras över till Köpings Kabel-TV Media AB. Fullmäktige godkände även Kabel-TV AB:s delägarskap i Operatörsklustret – två år i efter­hand.

TV-leverantören Allente är en sammanslagning av Viaplay Group och Telenor Group. Den 11 september 2023 stämde Allente en rad lokala mediabolag, samlade i det gemensamt ägda bolaget Operatörsklustret. Ett av de stämda bolagen var Köpings Kabel-TV Media AB, ett bolag som bildats med Köpings Kabel-TV AB:s adress. Operatörsklustret har sitt säte i Malmö.

Tvisten har handlat om tolkningen av ett distributionsavtal. Allente har hävdat att mediabolagen garanterat att 35 procent av kunderna skulle teckna ett dyrare abonnemang, Premium.

Allente krävde i stämningen ersättning för uteblivna intäkter enligt avtalet, när mediabolagens försäljning av Premiumtjänster inte nådde upp till 35 procent.

Allentes krav i stämningen uppgick till sammanlagt 84,5 miljoner kronor. Operatörsklustret och dess dotterbolag har bestridit kravet och hävdat att endast en avsiktsförklaring tecknats, inte något avtal.

När Köpings Kabel TV Media AB stämdes in uppgav bolaget att ingen verksamhet bedrivits. Eftersom tv-signaler mottagits och distribuerats till kunder i Köping och fakturor betalats, riktades då i stället Allentes stämning mot Köpings Kabel-TV AB.

Ärendet pågick i två år innan det avgjordes under sex rättegångsdagar i Malmö tingsrätt. Den 17 oktober föll domen.

Tingsrätten gav Allente rätt på i stort sätt alla punkter. Ansvaret i domen faller tungt på delägarna i Operatörsklustret Media AB, med Köpings Kabel-TV AB som en av delägarna i bolaget.

Det uttalade syftet med den komplicerade bolagskonstruktion, som Köpings Kabel-TV AB blev en del del av redan 2020, var att utveckla verksamheten och generera bättre tv-tjänster till de lokala kunderna. Detta skulle bli möjligt genom att gå samman med andra bolag för att bli en större aktör.

Hur goda intentioner bolagsledningen i Köpings Kabel-TV AB än hade har resultatet blivit det motsatta. Projektet ”Framtidens TV”, som drivits av Köping Kabel-TV AB:s ledning, har medfört högre kostnader, färre kanaler, färre kunder och lägre utdelning till Köpings Rådhus AB. Och nu en tingsrättsdom vars ekonomiska konsekvenser ännu är svåra att överblicka.

Advokater, jurister och revisorer har hjälpt till under processens gång. Även SKRs jurister var med på tåget, enligt styrelsens dåvarande ordförande Elizabeth Salomonsson (S). Någon konsekvensutredning eller riskanalys tycks dock inte ha genomförts innan detta stora projekt sjösattes.

Vi har sökt men inte kunnat ta del av någon upphandling av tv-tjänster gällande köpta tjänster från Allente och Operatörsklustret.

Upphandlingsavdelningen inom Västra Mälardalens kommunalförbund svarar oss att Köpings Kabel-TV AB brukar sköta sina upphandlingar själva. Köpings Kabel-TV AB lägger istället ansvaret för upphandling av bolagets tv-tjänster på Operatörsklustret i Malmö.

När ett kommunalt bolag avstår från att upphandla kan det resultera i höga straffavgifter från Konkurrensverket.


De ansvariga vill inte kommentera domen

Daniel Nordqvist, VD Köpings Kabel-TV AB.

”Domen från Malmö tingsrätt behöver analyseras, vilket är ett pågående arbete. I övrigt har jag inget att kommentera.”

Börje Eriksson (S), ordförande i Köpings Kabel-TV AB.

”Det är viktigt att bolaget får möjlighet att analysera domen och dess konsekvenser innan vi gör några uttalanden eller intervjuer. När denna genomgång är avslutad kommer vi att ta ställning till hur och när vi kommunicerar vidare”.

Elizabeth Salomonsson, före detta ordförande i Köpings Kabel-TV AB.

Elizabeth Salomonsson, som inledningsvis drev ärendet, har gett oss besked att hon inte har tid att svara på frågor.


Köpings kommuns informationsavdelning har inte kommunicerat någonting om domen, inte i pressreleaser, inte på kommunens hemsida.

Vi noterar att de som ansvarar för upplägg och genomförande av affären, som medfört en mycket stor ekonomisk kostnad, ska utreda sig själva, inte en extern utredning.

Köpings Kabel-TV AB är inte som vilket kommunalt bolag som helst. Många är intresserade av bolaget, inte bara som kommunmedlemmar utan också som kunder hos detta bolag. Därför är det viktigt att de frågor, som både kommunmedlemmar och kunder ställer sig i det uppkomna läget, får svar.

Att Börje Eriksson vägrar att svara på en enda journalistfråga är anmärkningsvärt. Som ordförande i det kommunala bolaget Köpings Kabel-TV AB har han ansvar enligt aktiebolagslagen. Men han har också ett politiskt ansvar som företrädare för Köpings kommunmedlemmar, utsedd av Köpings kommunfullmäktige.

Vi vill ställa självklara frågor av intresse för kommunmedlemmarna och Köpings Kabel-TV:s kunder. Börje Eriksson svarar att han som styrelseordförande avgör ”hur och när vi kommunicerar vidare.”

Det svidande nederlaget i Malmö tingsrätt är högst anmärkningsvärt – med tanke på hur ärendet kommunicerades av Elizabeth Salomonsson och Ola Saaw i fullmäktigedebatten den 28 februari 2022. De båda var då ordförande respektive vice i Köpings Kabel-TV samt i kommunstyrelsen.

Salomonsson menade att ärendet var grundligt berett. Saaw hävdade att det skulle gå att kliva av om det blev något ”mankemang”.

När vi igen går igenom domen, inser vi att kostnaderna kan bli mycket högre än vi tidigare har rapporterat på nätet. Det största ekonomiska hotet är inte Köpings Kabel TV AB:s egna kostnader, utan delägarskapet i Operatörs­klustret Media AB. Operatörs­klustret och dotterbolagen belastas med den största delen av kostnaderna i domen.

Kostnaderna fördelas så här enligt domen:

Köpings Kabel-TV AB ska betala 2 950 000 miljoner kronor, samt lika mycket i ränta, totalt 5 800 000 kronor.

Sydantenn och Tele AB, som startat Operatörsklustret Media AB ska betala 15 150 000 kronor och lika mycket i ränta, totalt 30 300 000 kronor.

Bjäre Kraft Media AB ska betala 11 200 000 kronor, samt lika mycket i ränta, totalt 22 400 000 kronor. Bolaget är ett dotterbolag till Operatörsklustret.

Finnveden Media AB i Värnamo ska betala 8 100 000 kronor och lika mycket i ränta, totalt 16 200 000 kronor. Bolaget är ett dotterbolag till Operatörsklustret.

Vi noterar att Köpings Kabel-TV AB är det enda kommunala bolag som stämts och fällts i domen. Syd­antenn och Tele AB är ett privat bolag, med samma adress som Operatörsklustret. Bjäre Kraft Media AB och Finnveden Media AB är dotterbolag till Operatörsklustret, varför kostnaderna i domen även för dessa bolag, 38,6 miljoner kronor, kan komma att hamna på Operatörsklustret.

Operatörsklustret döms även solidariskt att dela på kostnaderna med de bolag som äger Operatörsklustret. Därför döms Operatörsklustret att betala samma summor till Allente, som bolagen ovan: totalt 37,4 miljoner kronor. Ränta tillkommer på dessa belopp.

Operatörsklustret döms också att till Allente betala 7 690 000 plus ränta, totalt 15 380 000 kronor.

Operatörsklustret ska solidariskt tillsammans med Köpings Kabel-TV AB, Sydantenn och Tele AB, Bjäre Kraft Media AB och Finnveden Media AB dela på Allentes advokatkostnader på 8 190 000 kronor. Tre av de fem bolagen som delar på kostnaden ingår i Operatörsklustret. Därför hör halva kostnaden, 4 914 000 kronor till Operatörsklustret och dess dotterbolag.

Hur stor del av Operatörs­klustrets del som faller på Köpings Kabel-TV AB kan hänga på vilka ägare som återfinns i Operatörsklustrets aktiebok.

En ny bolagsordning lämnades in till Bolagsverket i september 2025. Har ägandet i Operatörsklustrets aktiebok ändrats? På tjänsten Alla bolag noterar vi att bolaget Sydantenn och Tele AB i Malmö inte längre är delägare i Operatörsklustret, trots att de är det bolag som initierat samarbetet.

Sydantenns anställda har förhandlat fram det avtal som lett fram till Allentes stämning. Bolaget har också fakturerat Köpings Kabel-TV AB för Operatörs­klustrets räkning sedan februari 2021 och gör så än i dag. De fakturor vi har tagit del av har alla haft fel bolagsnamn och fel boxadress. På flera av fakturorna saknas även en referens till Operatörsklustret. Ändå har fakturor på över 15 miljoner kronor attesterats av vd Daniel Nordqvist och betalats av Köpings Kabel-TV AB.

Fakturor som avser det privata bolaget Köpings Kabel-TV Media AB har också de betalats av Köpings Kabel-TV AB, fastän media­bolaget är ett privatägt dotterbolag till Operatörsklustret med säte i Malmö.

Vi vet att under torsdagen den 30 oktober samlades Köpings Kabel-TV AB:s styrelse klockan 09.00. Det kunde bli ett långt möte, har styrelsen fått veta. Ledningen skulle försöka förklara för styrelsen varför samarbetet i Operatörsklustret kunnat leda till en chockartad dom för bolagets ledning och ansvariga politiker i Köpings Kabel-TV AB. Hur många miljoner ska nu betalas?

Enligt Kabel-TV AB:s årsredovisning 2024 fanns 1,6 miljoner kronor i kassan (likviditet) vid årets slut 2024. Bolagets nuvarande låneskuld hos Kommuninvest är 42,5 miljoner kronor.

I bolagets årsredovisning för 2024 läser vi:

Den 1 januari 2023 hade Köpings Kabel-TV AB 15,8 miljoner kronor i kassan. Vid årets början 2024 fanns 1,3 miljoner kronor i kassan, vid årets slut 1,6 miljoner kronor.

Avkastningen på eget kapital har enligt årsredovisningarna sjunkit från 16,4 procent 2018 till 2,86 procent år 2024.

Med en försämrad avkastning, svag likviditet och stor låneskuld kommer domen i Malmö tingsrätt naturligtvis som en chock. Hur det utdömda ekonomiska beloppet i tingsrättens dom skall finansieras återstår att redovisa.

Den redovisningen är av intresse, inte bara för Magazin24.s läsare, utan också för alla kommunmedlemmar i Köpings kommun och alla kunder hos Köpings Kabel-TV AB.

Det är dags för vd Daniel Nordkvist, styrelseordförande Börje Eriksson och tidigare styrelseordförande Elizabeth Salomonsson att lossa på munkaveln, ge en sann och ärlig redovisning och svara på alla kritiska frågor.

Elizabeth Salomonsson löfte och försäkran i 2022, om att alla skulle bli vinnare i projektet Framtidens TV – kanske istället gör kommunens skattebetalare till förlorare …

Se tidigare artiklar här »

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020