köping
12:47 | 28 januari 2016

Värstingen blev bästing

KULTUR Tomas Öbergs ungdomstid i Köping var stökig. 29/1 släpper han boken om sitt liv där han visar att det går att ändra sitt liv och hitta nya värden och bättre vägar.

Som barn blev Tomas Öberg ofta mobbad och involverad i bråk. Senare kom han med i en äldre umgängeskrets där han gick från försvarslös till kraftfull och själv blev en mobbare.

I sena tonåren började han festa vilt. Alkoholen gav honom en falsk självsäkerhet. I hans vänkrets var det normalt att slåss.

För att komma ifrån sitt destruktiva liv åkte han som 19-åring till Australien och studerade. Där började han surfa. På surfbrädan kände han sig lycklig.

Började med droger

Två år stannade Tomas i Australien innan han återvände till Köping. Där hade några i hans gamla umgänge börjat med droger. Drogerna fyllde en tomhet inom Tomas och det gick snabbt utför. Han började sälja knark för att finansiera sitt eget missbruk.

Efter något halvår lyssnade Tomas på sin inre röst som sa: ”Det här fungerar inte längre.”

Han fick jobb i Göteborg, slutade med droger och började studera. Socialt samspel lärde han sig genom att gå ut på krogen ensam och nykter. Han var fast besluten att hitta ett nytt och bättre liv. Men de enda gångerna han var riktigt lycklig var när han surfade. Han fick ett jobb som surfledare på ett läger i Norge.

– Jag älskade det, säger han. I 4-5 månader. Sedan stagnerade jag.

Vågade visa känslor

Han började läsa entreprenörskap och flyttade 2014 till Stockholm, där han fortfarande är kvar. Han blev ihop med en tjej som lärde honom att det är OK att visa känslor, gråta och att inte vara superman hela tiden.

– Hon ställde ultimatum – jag måste lära mig visa känslor om vi skulle kunna vara tillsammans. Det var det bästa som hänt.

Uppbrottet efter knappt två år var oerhört smärtsamt, den värsta tiden i Tomas liv.

– Men jag lärde mig hur stark jag faktiskt är. Jag kunde ta mig igenom sorgen utan att döva mina känslor med alkohol och droger. I stället började jag skriva ner min livshistoria. Det blev min terapi, där fick jag utlopp för alla känslor som varit inkapslade.

Bokrelease 29/1

För något år sedan kom Tomas som en av tio skribenter med i ett bokprojekt. Projektledaren Anno Paananen coachade honom att även ge ut en egen bok, En man, flera liv.

Boken släpps på Fablernas Värld i Köping den 29 januari. Tomas berättar öppet och ärligt sin livshistoria; bergochdalbanan från djupaste depression till häftigaste höjder, och hur han kom till insikt om hur han vill leva sitt liv.

Ge det du vill ha

Tomas föreläser också om motivation och att göra bra val i livet. Han berättar öppet om det han varit med om, och visar att det går att göra bättre val i livet än de han själv gjorde.

– Det är enkelt, tycker Tomas idag. Ge det du vill ha. Om jag ler mot någon får jag ett leende tillbaks och fylls själv med glädje. Att möta varandras blickar och vara mera social mår alla bra av.

– Försök forma ett liv du faktiskt vill leva, är Tomas råd till läsare och åhörare. Och skapa en version av dig själv som du vill leva med.

Om ni vill läsa delar ur boken, se HÄR.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020