Kungsör
IDAG

Man döms till fängelse efter stöld

Fälls för att ha stulit varor för nära 2 000 kronor från en livsmedelsbutik i Västerås.

Grafik: Magazin24

En 49-årig man hemmahörande i Kungsörs kommun döms av Västmanlands tingsrätt för stöld efter en händelse på Stora Coop Stenby i Västerås den 22 april i år. Enligt domen tog mannen olovligen med sig varor till ett värde av 1 970 kronor från butiken, vilket innebar ekonomisk skada för butiken.

Mannen förnekade brottet under förundersökningen och målet avgjordes utan att han var närvarande i rätten. Tingsrätten anser dock att åklagaren har styrkt åtalet genom ett vittnesmål som bedömts som både trovärdigt och tillförlitligt samt genom den övriga skriftliga bevisningen i målet.

När tingsrätten bestämde påföljden tog den hänsyn till att mannen tidigare förekommer under ett stort antal avsnitt i belastningsregistret, närmare bestämt 20 stycken. Kriminalvården bedömde att det fanns ett övervakningsbehov men att det saknades förutsättningar för ytterligare frivårdspåföljd och att mannen inte var lämplig att utföra samhällstjänst.

Tingsrätten bedömer att brottets straffvärde motsvarar en månads fängelse och att mannens tidigare återfall i brott gör att någon annan påföljd inte är möjlig. Han döms därför till en månads fängelse.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020