DEBATT
09:47 | 3 februari 2025

Tillsammans för framtiden

Kungsörs Liberaler satsar på skolan.

Kung Karls skola i Kungsör. Foto: David Eriksson/arkiv

Vi är Kungsörs Liberala parti, vi tar alltid strid för friheten, klimatet och skolan. Alla skall ha en chans att själv forma sin framtid. Eftersom frihet, skola och framtidstro är våra ledord vill vi se en skola som bidrar med kunskap och trygghet.

Liberalerna ville hjälpa till att forma en skola där varje elev kan förverkliga sina drömmar och bidra till vårt samhälle. Därför startade vi projektet ”it takes a village to raise a child”, vilket innebär att vi började leta lämpliga volontärer till våra skolor. Naturligtvis gjordes detta efter samråd med samtliga rektorer och skolchef. Alla såg positivt på detta projekt och gav klartecken.

Idag har vi 5 volontärer utspridda på våra skolor.
Alla skolor omfattas av projektet, från förskolan till vuxenutbildningen. Vi hoppas på fler. Är du intresserad av barn och ungdomar så ser vi fram emot en kontakt. Du väljer själv i samråd med respektive rektor vad du kan hjälpa till med och det samma gäller hur mycket tid du kan erbjuda. Uppdrag som kan vara lämpliga är samvaro på raster, lektioner, matsal, läxläsning och högläsning.

Gunilla Wolinder, ordförande och gruppledare för Liberalerna Kungsör.


Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.

Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020