Kvinna misstänks för stöld på Ica Maxi
Stoppades av butikskontrollant.
Stoppades av butikskontrollant.
Vid 12-tiden under onsdagen uppfattade en butikskontrollat vid Ica Maxi i Köping att en kvinna betedde sig annorlunda vid självscanningsutcheckningen i butiken. Vid kontroll visade det sig att kvinnan scannat in vissa varor, men inte allt. Varor värda 1 240 kronor var inte inscannade. Kvinnan misstänks nu för stöld.
Detta är inte den enda incidenten som rappoterats från Ica Maxi. Vid 15-tiden i tisdags blev en man av med sin mobiltelefon inne i matvarubutiken. Enligt anmälan sprang mannens barn iväg och när han sprang efter stötte mannen ihop med en annan person. Efter det var hans mobiltelefon, en Motorola värd 2 300 kronor, borta från hans ficka.
Utöver det har en anmälan om skadegörelse kommit in till polisen. Vid parkeringen på Big Inn-området har en bil fått ett bula på höger passegerarsida samt repor längs med samma sida. Skadornas värde uppskattas till 5 000 kronor.