Niornas besök på Ullvigymnasiet ställs in – sker i stället digitalt
Den ökade smittspridningen av covid-19 ligger bakom beslutet.
Den ökade smittspridningen av covid-19 ligger bakom beslutet.
Lördagen den 13 november var elever i årskurs 9 från Köping, Arboga, Kungsör och Skinnskattebergs kommun samt deras vårdnadshavare inbjudna att besöka Ullvigymnasiet i Köping för att ta del av gymnasieinformation. Nu meddelar Köpings kommun att de fysiska besöken på plats i skolan har ställts in.
Anledningen är att smittspridningen av covid-19 just nu är hög bland ungdomar i åldern 13-15 år i Västmanland, och framförallt i Köping. Skolledningen har därför i samråd med Region Västmanland tagit beslut om att även detta år genomföra en digital gymnasieinformation i stället.

– Det är såklart ledsamt att eleverna i årskurs nio, som dagen riktar sig till, inte har möjlighet att komma till skolan och träffa elevrepresentanter, lärare och rektorer och se lokalerna. Men samtidigt vill vi inte riskera att sprida smitta och rekommendationer från Regionen är viktiga att följa. Detta är en dag som brukar samla 600 – 700 personer och vi vill ju agera säkert, säger Anna Ulfves, verksamhetschef för Ullvigymnasiet, i ett pressmeddelande från Köpings kommun.
Hon säger vidare:
– Vi kommer förutom att presentera de olika programmen även att finnas tillgängliga via mejl och telefon under dagen för att svara på frågor.
Ullvigymnasiet har annonserat om den kommande gymnasieinformationen, bland annat i Magazin24:s pappersupplaga som delas ut denna helg. Den informationen gäller inte längre.
– Det är synd. Vi har ju varit ute i god tid med annonser för att kunna bjuda in så många niondeklassare som möjligt, inklusive deras vårdnadshavare. Men, vi ställer likt tidigare inte in – utan om, och bjuder in dem digitalt istället. En separat inbjudan skickas under vecka 44 hem tillsammans med Ullvigymnasiets broschyr hem till samtliga elever och vårdnadshavare i Köping, Arboga, Kungsör och Skinnskattebergs kommuner, säger Anna Ulfves.