Förlust för både KFF och Södra under helgen
Köping får vänta på förnyat kontrakt.
Köping får vänta på förnyat kontrakt.
Köping FF hade i helgen chansen att förnya kontraktet i division 3, men så blev det inte efter förlust 0–2 borta mot Strömtorp. Matchen var mållös i halvtid, men efter en dryg timme tog hemmalaget ledningen. En ledning de dubblade med tio minuter kvar att spela.
Samtidigt som KFF förlorade så vann Nora med 2–1 hemma mot Torsby. Nora, som är under nedflyttningsstrecket, har nu 17 inspelade poäng medan Köping har 23 med två omgångar kvar att spela. KFF behöver därmed en poäng till för att vara helt säkra och har dessutom nio måls bättre målskillnad än Nora. I nästa omgång ställs Köping mot Hertzöga hemma på ”Krillan” medan Nora möter FBK Karlstad på bortaplan.
Arboga Södra hade en tuff uppgift framför sig i lördags när de tog sig an seriesegrarna Säffle på bortaplan. Den uppgiften blev för svår för Södra som föll med klara 1–5. Arbogas mål gjordes av Viktor Holltoft.