KRÖNIKA
15:00 | 22 december 2023

2023 var bra, 2024 ska bli bättre

Då var detta år snart över. Som vanligt i denna stund på året så funderar man på vart tiden tog vägen.

Det känns inte som det var allt för länge sedan det var midsommar, men så sitter man här och planerar jul och nyår helt plötsligt.

Märkligt det där med tiden, den tenderar att gå fortare och fortare tycker jag. Kanske är det åldern, att jag blir äldre. Men det är ju egentligen bara matematik, att tiden går fortare ju äldre man blir.

Jag kan förklara. När man var 20 år var 5 procent av ens totala tid här på jorden. Nu när jag är 55 år så är ett år enbart 1,82 procent av den tid jag knallat runt på vår planet och nästa år (om jag fortfarande får vara med) är samma siffra 1,79 procent. Så inte undra på att jag tycker tiden går snabbare och snabbare.

Om man i denna tid funderar lite på vart tiden tar vägen så far tankarna även mot avslut, att göra ett bokslut. Summera året som gått och även att planera lite för det som komma skall. I mitt fall gäller det både på det privata planet och för tidningen.

Här på tidningen har det varit ett händelserikt år. Vi har granskat och skrivit om en slarvig och illa skött kontokortshantering inom Köpings kommun. Vår granskning visade på flera allvarliga fel, vilket även visade sig i den efterföljande granskningen som gjordes av revisionsbyrån KPMG. I deras stickprovskontroller visade det sig att i 5 procent av kortköpen saknas kvitton vilket betyder att dessa köp inte går att kontrollera om köpen är arbetsrelaterade, vilket de bör vara. Eller om köpen är av privat karaktär, vilket i sånt fall är brottsligt.

Sen visade sig i samma kontroller att i 12 procent av fallen så är det fel personer som attesterat köp som gjorts med korten. Ibland av samma person som handlat med kortet och det säger ju sig självt hur galet det är. Man kan ju då köpa i princip vad som helst och sen själv godkänna detta köp. Detta sammantaget visar på en svag kontroll av vart våra gemensamma pengar tar vägen.

Vi har även granskat en eventuell etablering av en vätgasfabrik inom Köpings kommun.

Den är planerad att byggas bredvid både bostadsområden och en av våra mest känsligare industrier vi har i Köping, Yara.

Bara detta faktum borde vara nog för att tänka om. Jag skulle kunna skriva mycket, som vi redan gjort i detta ämne, men vill ändå belysa ett faktum i denna historia.

Plagazi som ska bygga denna vätgasfabrik anger i olika ansökningar och dokument att det handlar om grön vätgas, som ska framställas med deras egen patenterade process, men det är det inte. Det är i bästa fall blå vätgas.

Varför är då dessa färger så viktiga och intressanta funderar ni ?

Av två anledningar. Grön vätgas kan det enbart kallas om man använder sig av källor som är fossilfria, det vill säga sol, vind och vatten. Om man ska ”elda upp” sopor, må det vara vad som helst så är den inte grön, punkt.

Eldar man upp gamla sopor, på vilket sätt man nu än gör det, så får man grå vätgas, för den har fossilt ursprung och leder till stora utsläpp av koldioxid.

Sen kan man lägga till utrustning för att fånga in denna koldioxid i processen och då får man vad man kallar blå vätgas. Men man kan aldrig kalla denna vätgas för grön.

Och det leder mig in på anledning två. Varför tycker jag att det är så intressant vad företaget i fråga kallar den vätgas som de tänkt sig producera här i Köping? Varför skriver de att den är grön?

Enligt mig finns det två förklaringar till detta och båda är lika beklämmande.

Antingen vill de inte stå för sanningen eller så är de så pass okunniga om detta och om så är det skrämmande.

Nu får vi vänta och se vad det blir av denna etablering. Vi fortsätter bevaka och granska.

Detta var några saker som vi granskat och skrivit om under 2023. Vad kommer att ske under 2024 då?

Ja det enkla svaret på den frågan är att vi kommer att fortsätta vår inslagna linje. Vi kommer fortsätta granska och bevaka det som händer och sker i vår del av världen. Kalla det ”den lilla världen”.

Med den granskning och publicering vi gjort under året, så är det också naturligt att vi fått en del kritik, vilket är ok.

Det som vore värre är om ingen brydde sig. Men det gör ni, våra läsare. Vi blir stundom nerringda, övermailade till och masskontaktade angående det som vi skriver om och vi älskar det. Fortsätt så, så lovar jag att vi tillsammans kommer skapa en fantastisk tidning samt en rättvisare, medmänskligare och bättre tillvaro, även under 2024.

Jag vill avsluta denna ledare med att säga god Jul och ett gott nytt år till er våra läsare och till våra annonsörer.

Ni får med er ett citat av Vincent van Gogh: ”Vad vore livet,om vi inte hade modet att försöka någonting” 


Det här är en krönika. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020