Fotboll
09:00 | 25 maj 2025

Nykomlingarna Hallstahammar har imponerat i säsongsstarten

Robust försvarsspel och fin lagsammanhållning är två av nycklarna bakom den vassa inledningen, enligt tränaren Joakim Keskitalo.

Hallstahammars SK har fått en riktigt bra start på återkomsten till division 4, bland annat seger i derbyt mot Sörstafors/Kolbäck. Foto: Janne Nilsson/Kamerapappans fotbollsbilder

Hallstahammars SK imponerade stort i division 5 ifjol och tog hem seriesegern på ett överlägset sätt.

Det ledde till en biljett tillbaka till division 4, en erkänt tuff och oförutsägbar serie.

Hallstahammar har hittat rätt från start och fem omgångar in är HSK obesegrade efter tre vinster och två oavgjorda matcher.

– Vi visste väl inte riktigt var vi stod innan säsongen, men vi visste att vi har ett bra lag. Hittills är vi nöjda med våra prestationer, säger tränaren Joakim Keskitalo.

Vilka intryck har du fått av division 4 hittills?

– Jag tycker nivån är bra. Spelarna märker att det krävs mer och det är kul att de steppar upp. Vi kan inte bara tuta och köra som vi gjorde i division 5. Vi lär oss hela tiden och är långt ifrån fullärda än. Jag själv är definitivt inte fullärd än. Då måste spelarna också vara ganska ödmjuka och fortsätta jobba som ett lag. Fortsätter vi på det viset så kommer vi långt.

Har det funnits en viss grad av underskattning från de lag ni mött hittills?

– Vad jag har hört så har det pratats om att Hallsta har ett bra lag, men sen är det klart att ändå kan finnas lite underskattning när man möter en nykomling. Nu börjar nog de andra lagen se att de måste ta oss på lite mer allvar.

Joakim Keskitalo, huvudtränare för Hallstahammars SK. Foto: Janne Nilsson/Kamerapappans fotbollsbilder

Att nykomlingar inleder säsongen starkt är inget nytt fenomen. Problemet brukar vara att dessa lag efter ett tag tappar formen och halkar nedåt i tabellen. Det är något som Keskitalo är medveten om.

– Förluster kan vi hantera, men det viktigaste är hur vi hanterar allt efteråt. Det är vårt jobb som tränare att prata och diskutera med spelarna hela tiden för att få kilarna att känna sig oövervinnliga. Prata igenom och lära sig av nederlag. Sen gå vidare. Det är inte svårare än så, men väldigt viktigt. Serien är ett maraton och inte ett sprintlopp. Vi behöver ha fullt fokus hela vägen fram till oktober.

På de fem inledande matcherna har Hallstahammar noterats för elva mål framåt och fem insläppta bakåt. Lagets försvarsspel lyfts fram av Joakim Keskitalo.

– Överlag är jag nöjd med försvarsspelet. Det är några grejer som vi har pratat om och kan rätta till. Vi har ett starkt försvarsspel och det är därifrån vi bygger. En bra offensiv vinner matcher. En bra defensiv vinner titlar och serier, säger Keskitalo, som själv är gammal mittback.

– I anfallsspelet finns det utrymme för förbättring. Ju fler mål vi gör desto bättre så klart. Jag är absolut inte missnöjd med de offensiva spelarna, men det är fortfarande tidigt på säsongen. Framåt sommaren och sen i höst kommer det göras fler mål offensivt för då börjar skador och avstängningar att komma i större grad.

Av de matcher som Hallstahammar vunnit i början på säsongen så var det en seger som betydde extra mycket. Den 30 april besegrade HSK rivalerna Sörstafors-Kolbäck med 2–0 inför 400 åskådare på Hallstahem Arena.

– Det var en riktigt skön känsla att vinna derbyt, framförallt inför publiken på hemmaplan. Vi såg till att SK knappt hade någon chans framåt, så sättet vi vann vi på gjorde segern ännu skönare.

Foto: Janne Nilsson/Kamerapappans fotbollsbilder

Det är fortfarande väldigt tidigt på säsongen och mycket kan hända fram tills den sista omgången i början av oktober. Joakim Keskitalo är dock optimistisk kring HSK:s chanser denna säsong.

– Det har såklart att göra med skador, avstängningar, jobb och familjeliv att göra. Men får vi klara oss för mycket av det så har jag en bra och bred trupp att jobba med hela säsongen. Det finns både bredd och spets i och med att vi även har Hallsta FK i division 6. Lagsammanhållningen är fantastisk och vi jobbar verkligen som ett lag. Just nu är det en väldigt skön känsla i hela föreningen och den kommer vi arbeta hårt med att bevara, avslutar HSK-tränaren.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020