Demokrati saknas i Kungsör
Debattartikel signerad Gunilla Wolinder, Liberalerna i Kungsör.
Debattartikel signerad Gunilla Wolinder, Liberalerna i Kungsör.
Vad innebär demokrati för dig? För mig innebär demokrati ett folkstyre grundat på:
Alla punkterna är viktiga, inte minst den sistnämnda!
Bristen på demokrati blev påtaglig så snart ”Framtid Kungsör” tog över styret i Kungsör. ”Framtid Kungsör ” styr med ett mandat över oppositionen. Eftersom jag tror att kommuninnevånarna i Kungsör inte känner till mandatfördelningen väljer jag att belysa detta faktum.
Frågan gällande Äldrecenter visar tydligt på bristen av intresse för demokrati. Fler exempel finns och jag väljer nu att berätta om vårt senaste möte i BUN (Barn- och Utbildningsnämnden).
Liberalerna i Kungsör har fått kännedom om att arbetsmiljön på Kung Karl i nuläget är under all kritik. Som ledamot tog jag upp detta och förväntade mig en diskussion över partigränserna hur vi skulle gå vidare. Jag tog upp mitt inlägg då förvaltningen rapporterade om Kung Karl eftersom jag tyckte att inlägget passade ihop med rapporten. Jag blev snabbt avbruten av vår ordförande som meddelade mig att denna punkt gällde ”Rapport från förvaltningen”! Mitt inlägg hörde hemma under ”Övriga frågor”. Formalia går således före en viktig diskussion gällande vår största skolas arbetsmiljö!? Jag blev minst sagt nedbruten och förvånad över denna brist på intresse i en viktig fråga.
Den rödgröna majoriteten sitter alltid knäpptyst på våra möten, med enstaka undantag, allt är bestämt på förmötet. Röstboskap? Vi i oppositionen har också förmöten men välkomnar även en diskussion under själva BUN-mötet. Detta har vi tagit upp som en betydelsefull utveckling av våra möten, dock utan gehör.
Blev dock glad åt att EN ledamot från majoriteten ansåg min fråga vara viktig och ville ha upp den på nästa mötes dagordning!
Dagens möte avslutade jag med en övrig fråga: varför är våra två fackliga representanter båda med i ”Framtid Kungsör”? Fick inget bra svar men det som är värt att notera är att flera ur majoriteten då ställde frågan; vad är ”Framtid Kungsör”?
Jag bad som enda parti att få min fråga till protokollet!
Gunilla Wolinder, Ordförande/gruppledare
Liberalerna Kungsör

Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.