Näsby-Fellingsbro församling tar del av pengar för arbete med flyktingar
3,2 miljoner fördelas inom Västerås stift.
3,2 miljoner fördelas inom Västerås stift.
Under 2019 går 60 miljoner kronor till Svenska kyrkans arbete med asylsökande och flyktingar. Det har Kyrkostyrelsen beslutat.
– Det här är viktiga pengar. Det finns ett engagemang och en kompetens i våra församlingar som på många orter spelar en avgörande roll för integrationen och människors möjlighet att etablera sig. Kyrkostyrelsens beslut ger oss resurser för att fortsätta det arbetet, säger Nils Åberg, stiftskonsulent för stiftsadjunkt för asyl- och flyktingfrågor, i ett pressmeddelande.
3,2 miljoner kronor går till Västerås stift – och 2,1 miljoner går i sin tur vidare till församlingarna. Bland annat får Näsby-Fellingsbro församling ta del av pengarna.
Pengarna ska gå till arbete med asylsökande och flyktingar ute i församlingarna. Västerås stift beskriver arbetet så här i pressmeddelandet:
”Nu handlar arbetet i församlingarna om att möta människor i olika faser i asylprocessen och människor som fått uppehållstillstånd och ska etablera sig i det svenska samhället, samt att bidra till social sammanhållning.”