Hägersta GF arrangerade Sockenrullen
Tävlingen lovordades av flera deltagare.
Tävlingen lovordades av flera deltagare.
Lördagen den 19 augusti arrangerade Hägersta GF för första gången en rullskidtävling som man döpte till Sockenrullen. Start och mål vid Tränstagården i norra Munktorp. Det fanns två banor att välja på 36 km respektive 17 km. Banorna gick på fina vägar med lite trafik i Munktorp och Odensvi.
Till de långa banorna var flera väl meriterade skidåkare anmälda. På lördagsmorgonen vräkte regnet ner, men det var inget som skrämde åkarna. Alla föranmälda kom till start, och några tillkom genom efteranmälan. Vid starten klockan tio regnade det fortfarande. Ganska snart avtog regnet och övergick i perfekt tränings/tävlingsväder.
Snabbast på den långa banan var Ronny Wedin från Norbergs Skidklubb, en minut före tvåan Jacob Söderqvist från Pumphuset Rullskidcenter och knappt 3 minuter före trean Henrik Wallin åkandes för AB Karl Hedin IF.
Av damerna var Jenni Ehn Gårdhage Norbergs SK snabbast på den långa banan. Hon var drygt 6 minuter snabbare än tvåan Karin Arvelius från Västerås skidklubb.
Efter loppet bjöd Hägersta GF på fika och prisutdelning i Tränstagården.
Totalt deltog drygt 30 åkare och arrangemanget lovordades av flera av deltagarna. Önskemål om att arrangemanget ska bli återkommande framfördes.
INSÄNT AV HÄGERSTA GF