Det var en jämn match mellan IFK Arboga IK och Surahammars IF men det var Arboga som skulle vinna i sudden death.
På söndagen var det dags för de två lag som kommer från division 1 att mötas. Surahammar gästade IFK Arboga och det blev en bra tillställning.
Det var även gästerna som tog ledningen med 1-0 genom Christoffer Norlin i den sjätte minuten. Efter det spelade Arboga upp sig och man skulle få till en kvittering genom Kory Baker i den 17:e minuten.
Den andra perioden var mer lik ett derby och det började bli grinigt ute på isen och man fick ofta se efterslängningar. Det skulle även bli målfattigt i andra perioden förutom när Fredrik Orrsten kom fri och då gjorde han inget misstag. 2-1 till Arboga inför tredje perioden.
Sura spelar bra i den tredje perioden och fick till en kvittering genom Axel Rödström och matchen skulle gå till förlängning.
Där behövde Arboga 4.13 sekunder på sig för att vinna den extra poängen och det var Roman Semjonovs som påtagligt var framme och satte 3-2 mellan benen på Suras fenomenale Simon S:t Cyr.
– Skönt att vi kunde vinna och ta med oss viktiga poäng. Många spelare var slitna eftersom det är tight spelschema men jag tycker att vi gjorde det bra ändå. Det var inget skönlir, säger matchvinnaren Roman Semjonovs.
Hur skönt var det att sätta pucken på slutet av övertiden?
– Det var riktigt skönt att få slippa en straffläggning. Efter den här segern fick vi ett litet ryck i tabellen och det var skönt, säger Semjonovs.
Suras tränare var missnöjd med att inte ta extrapoängen.
– Vi är missnöjda med en poäng eftersom vi är minst lika bra som Arboga i dag. Annars tycker jag att det var en bra match över 60 minuter och det var kul att möta Arboga. Sedan hade vi lite oflyt ibland men vi blir bättre och bättre för varje dag som går, säger Suratränaren Joakim Lundholm och fortsätter:
– Division 2-lagen måste spela riktigt bra mot oss för att ta poäng. Vi hade ett bottennapp mot Köping men nu är vi bättre, avslutar Joakim.
Målskyttar Arboga: Kory Baker, Fredrik Orrsten och Roman Semjonovs.
Målskyttar Sura: Christoffer Norlin och Axel Rödström.


