Fullsatt kyrka vid Arboga Manskörs konsert på tisdagkvällen
Det fanns inte en enda plats kvar när Arboga Manskör tågade in i Heliga Trefaldighets kyrka för den sedvanliga julkonserten.
Det fanns inte en enda plats kvar när Arboga Manskör tågade in i Heliga Trefaldighets kyrka för den sedvanliga julkonserten.
Kören har i snart tio år haft Åsa Lanfors-Lindblom som ledare men kommer i fortsättningen ledas av den kända arbogaprofilen Birgitta Rosenquist-Brorson under Åsas mammaledighet.
Konserterna har enligt traditionen alltid innehållit en solist. I år var det dirigenten Åsa själv som med sin klara sopran bidrog med flera solonummer. Vacker inledning med Monolog av Erland von Kock som övergick i den kända folkvisan Av nåd, Ave Maria och O Helga natt klingade perfekt i den gamla kyrkan.
Manskörens repertoar omfattade julsånger från när och fjärran, gospel och folkvisor. I slutnumret Staffansvisan från Orust hörde man verkligen deras sångglädje. Ett extranummer Jul jul strålande jul avslutade den lyckade konserten.
BIRIGT JOHANSSON