En match återstår innan Köping UBBK vet om de kan fira en plats i Superettan eller inte.
Med en skadedrabbad och decimerad trupp har Köping basket två tunga förluster bakom sig och på lördagen spelar laget sin sista match i grundserien. UBBK har vittring på en Superettanplats, men jagas av Borås och har Tälje ovanför sig i tabellen.
– Det finns flera olika scenarion, dels om vi och Tälje hamnar på samma poäng, då spelar de i Superettan efter jul. Men det kan även bli så att vi går upp om Borås hamnar på samma poäng som oss och Tälje, förklarar ”Jotti” Nikolaidis.
På lördagen ställs Köping mot trean IK Eos på hemmaplan.
– Vi laddar för fullt med det manskapet vi har, det här blir som en final för oss.
När det gäller lördagens motståndare finns det två spelare som laget ska se upp extra med.
– De har några stora och tunga spelare och en guard som är riktigt duktig och snittar 18 poäng per match. Sedan har de en kille vid namn David Hult som har spelat i den högsta ligan tidigare och är väldigt rutinerad i dessa sammanhang.
UBBK får klara sig utan Kevin Grant på lördag, även Amer Nuhic är en osäker pjäs.
– Robertino Duric är på bättringsvägen så där får vi se. Sedan är det smågrejer på andra spelare, men ingenting som hindrar dem från att spela på lördag.
Matchen börjar klockan 15 på lördag.


