Insänt av SPF Aktiv Arboga.
SPF Aktiv arrangerade pubafton på Stadskällaren för första gången och det blev succé med nästan 70 pensionärer. Vid en förfrågan från ordförande Brittmarie Utterström hur många som hade besökt puben den sista tiden blev svaret 7 personer. Med andra ord var det många som såg puben för första gången. Vi var åldrar från 65 till 91 år som firade med öl/vin och en pubmacka.
Till underhållningen hade vi engagerat Håkan Sterner, som haft en central plats i Svenskt nöjesliv i 50 år och Svensk eventindustri där han fortsatt bidrar till branschens utveckling. Han spelade musik från 60-talet med en frågetävling under kvällen. Där blev flera lyckliga vinnare av en skiva med Totte Wallin eller kort på Vinbäcken från svunnen tid.
Ljudnivån var hög under kvällen med många skratt och minnen bland oss och där man såg fram emot nästa pubafton på Stadskällaren!
Â
Text:Tomas Ansanius



