Debatt
IDAG

”Barnens disco i skolmatsalar förbjuds”

Debattartikel från Sverigedemokraterna, Liberalerna och Kristdemokraterna i Arboga.

Foto: Pixabay

Det nya styret i Arboga med Socialdemokraterna, Centern, Vänstern och Miljöpartiet tänker förbjuda uthyrning av skolmatsalar till bland annat barndisco och privata fester.

Det beslutet togs nu i veckan på Fritid och kulturnämndens möte och som skäl angavs att det inte städats ordentligt vid vissa tillfällen. Vi röstade naturligtvis nej till detta förslag och vi anser inte att detta är att värna om våra barn och ungas intresse. Inte heller en väg vi borde gå för att lösa problem. Ställ istället krav och förbättra bristfälliga rutiner.

Det här beslutet slår direkt mot barn och ungdomar som i sina klasser som vill arrangera aktiviteter som ett disco, en förening som behöver ha ett årsmöte och vanliga Arbogabor som behöver hyra en lokal till en femtioårsfest.

Samtidigt pratar man om vikten av liv, rörelse och gemenskap men i praktiken gör man tvärtom. Vi föräldrar som varit med om att ordna ett skoldisco vet vilken glädje och förväntan barnen känner.

Hur rimmar det här med ambitionen att skapa en levande stad… om det nu finns en sådan ambition?

Martin Nyqvist (SD)
Marianne Samuelsson (L)
Lars Östling (SD)
Annika Krisat (KD)


Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020