I mitten av maj utfärdade Länsstyrelsen eldningsförbud i hela Västmanlands län. Extrem torka råder så till och med den ökända källan på Hemköpsparkeringen har torkat ut. Senast det hände var 1987.

Ett av Sveriges mest komplicerade byggprojekt tar snart sin början. Renoveringen av gångbron över Köpingsån.
Förmodad byggstart 2033. Gäller även bron över till ön i Fågeldammen. Många broar små, bildar ett stort … problem.

Nu har det äntligen startat en centrumprojekt som går under namnet BID som står för Business Improvement District och drivs av Svenska Stadskärnor från Malmö.
I Köping finns då bland annat BID, Centrumföreningen, VM Handel (en logga), Västra Mälardalen Handel (en annan logga) och Västra Mälardalen i Samverkan. Trevligt med stort utbud och variation.
Såg att Bodéns Gardencenter annonserade i en lokal tidning. Undrar om man ska ta en tur – till Sollefteå!

En ska bort!
Måsägg mitt på refug, mitt i sta´n eller den nya Filippa-statyn på plats i park i Köping? (rätt svar i Magazin24, printupplaga)



