Ska hjälpa laget att etablera sig i division 3. ”Det känns som att Kungsör har någonting bra på gång”
Den förre MDFF-spelaren Niklas Fredriksson (senast i Kolsva IF) samt Robin Twine (MDFF) tar klivet över till Kungsör. För Twines del så blir det en flytt hem igen men för Niklas börjar ett nytt äventyr.
– Det känns som att Kungsör har någonting bra på gång. Sedan så verkar det vara bra runt omkring klubben. Det är klart att det även lockar med division 3-spel, säger Fredriksson.
Han berättar att det fanns några andra alternativ men att han till slut skrev på kontraktet i fredags. Han har dock inte hunnit med att träffa nya tränaren ännu.
– Nej, men vad jag har hört så är han bra och har höga ambitioner, avslutar Fredriksson.
Klubbens ambition sägs vara att hålla sig kvar och etablera sig i division 3. Med värvningarna av ytterbacken Twine och mittfältaren/backen Fredriksson så har de nu börjat att stärka upp laget inför den kommande säsongen.
Â
Â


