Fotboll
07:59 | 17 februari 2025

Ytterligare tre nya spelare klara för KBK

Målvakt, mittfältare och anfallare ansluter.

Hasse Rosander Arena i Kungsör. Foto: David Eriksson/arkiv

Kungsör BK har värvat in ett stort antal nya spelare inför den kommande säsongen. Under helgen presenterades tre nya.

Först ut är målvakten Johan Danha.

”Den 20-årige Eskilstunabon spenderade sina ungdomsår i AFC’s regi fram till 18-årsåldern. Johan missade dessvärre förra årets säsong på grund av skada, men är nu återställd och det ska bli väldigt spännande att se honom mellan stolparna i år”, skriver Kungsör BK på klubbens hemsida. 

Även försvarsspelaren Petar Krizanovic är klar för klubben.

”Petar är född 2007 och kommer från spel med IFK Eskilstunas P19-lag. En hårt arbetande och spelskicklig mittfältare som imponerat under träningsperioden januari-februari och som vi ser stor potential i”.

Slutligen så har även anfallaren Habli Keyes kritat på för Kungsör.

”Habil är född 2004 och spelade förra säsongen med FC Somtuna. En stor och stark anfallare som är jobbig att möta och resolut innanför straffområdet”, skriver KBK.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020