Tung skattesmäll för målvakten från Hallstahammar
Krävs på hundratusentals kronor.
Krävs på hundratusentals kronor.
Den landslagsmeriterade målvakten Dan Beutler från Hallstahammar spelade två turneringar i Qatar med ett lag från Iran. Det kan kosta honom en hel del pengar.
Skatteverket har granskat målvaktens beskattningsår 2014 och 2015 – och kommit fram till att han inte betalat skatt för de ersättningar han mottagit. Därför kommer han beskattas med över 250 000 kronor, uppger nyhetsbyrån Siren.
Beutler kommer att överklaga skatteverkets beslut.
– Pengarna beskattades i Iran. Det står klart och tydligt i mitt avtal med klubben. Nu verkar det som att Skatteverket behöver handlingar även från myndigheten där nere i Iran så det får jag försöka leta fram med hjälp av presidenten i klubben jag spelade för. Jag kommer definitivt överklaga. Sen stämmer inte de här siffrorna som Skatteverket uppger heller. Det har jag skickat in papper på men det verkar de ha ignorerat, säger han i en intervju med Expressen.