Hallstahammar
10:16 | 13 oktober 2016

Kulturhuset ska få unikt fotogalleri

Det nya kulturhuset ska bli unikt i landet.

Konstnärlig ledare. Anders Geidemark blir konstnärlig ledare för Naturfotografiska i Hallstahammar. FOTO: EIJA SALMINEN

Kulturhuset i Hallstahammar satsar på nya verksamheter. Bland annat kommer ett naturfotografiskt galleri, Naturfotografiska, att öppna i huset. Det är något som inte finns någon annanstans i landet.

Fotografen Anders Geidemark från Hallstahammar kommer att vara konstnärlig ledare för Naturfotografiska, som är en kommunal satsning. Det kommer att bli en handfull större utställningar varje år, med föreläsningar och workshops.

Premiärutställningen blir Naturfotografernas jubileumsutställning som uppmärksammar 50 år för yrkesverksamma naturfotografer.

Även barn och unga i kommunen kommer att få möjlighet till pedagogiskt arbete genom det nya galleriet som blir gratis för alla under 19 år.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020