Storslaget jubileum för Drakbåtsfesten
Det populära sjöslaget firar 10 år.
Det populära sjöslaget firar 10 år.
Den 20 maj arrangerar Lions Hallstahammar ännu en gång Drakbåtsfesten, den stora folkfesten som blivit en succé och lockat storpublik till Skantzsjön. I år är det dessutom jubileum då sjöslaget anordnas för tionde gången.
– Drakbåtfesten ger företag och föreningar möjlighet till personalvård genom att de kan göra något skojigt tillsammans med sina medarbetare och medlemmar den här dagen i maj. Samtidigt som de hjälper oss att bjuda upp till en riktig folkfest i Hallstahammar, säger Lions drakbåtsgeneral Arvo Metzmaa i ett pressmeddelande.
Tävlingen avgörs i två klasser: herrar/mix och damer. Tävlingssträckan är cirka 250 meter med start vid Sporthallen och mål vid Brukshotellet. Lagen ska innehålla åtta paddlare och en trumslagare. Lions svarar för en rorsman. Totalt finns det plats för 36 startande lag.
”De riktigt påhittiga och idérika lagen kan också satsa på tävlingen Best-in-show. Här gäller det att klä ut sig festligt och spektakulärt. Dessutom komma med en fyndig hejaramsa för att charma publiken och en särskild jury”, skriver Lions i pressmeddelandet.