Här är det jämställt bland EU-kandidaterna
"Könsfördelningen är en viktig variabel för partierna att ta hänsyn till, men i Sverige sköter de flesta partierna det där och har ganska varvade listor".
"Könsfördelningen är en viktig variabel för partierna att ta hänsyn till, men i Sverige sköter de flesta partierna det där och har ganska varvade listor".
I över hälften av landets län är det jämställt bland kandidaterna som ställer upp inför Europaparlamentsvalet i vår. Men i resten av länen råder antingen mansdominans – eller kvinnodominans. Det visar statistik från Valmyndigheten som Nyhetsbyrån Siren har bearbetat.
– Könsfördelningen är en viktig variabel för partierna att ta hänsyn till, men i Sverige sköter de flesta partierna det där och har ganska varvade listor, säger Magnus Blomgren, docent i statsvetenskap vid Umeå universitet, till Nyhetsbyrån Siren.
I Västmanland är 78 procent av EU-kandidaterna kvinnor – mest i hela Sverige.
!function(){”use strict”;window.addEventListener(”message”,function(a){if(void 0!==a.data[”datawrapper-height”])for(var t in a.data[”datawrapper-height”]){var e=document.getElementById(”datawrapper-chart-”+t);e&&(e.style.height=a.data[”datawrapper-height”][t]+”px”)}})}();