Fotboll
09:00 | 22 juni 2025

Allsvenska debuten avklarad – nu jagar Wille förstaspaden

Arboga Södra-produkten om sina första minuter i svensk fotbolls finrum, förra säsongens stora skada och livet i en av svensk fotbolls mest klassiska klubbar.

Wille Jakobsson har äntligen fått göra sin debut i svensk fotbolls finrum, Allsvenskan.  Foto: Magnus Kantergård

Han hade suttit på bänken i otaliga matcher och varit redo att hoppa in.

Den 15 maj blev drömmen verklighet för Arboga Södra-fostrade Degerforsmålvakten Wille Jakobsson. 23-åringen byttes in i den 83 minuten borta mot tidigare klubben IFK Norrköping och fick äntligen göra sin debut i Allsvenskan.

– Det var givetvis väldigt kul att få den allsvenska debuten avklarad. Den har man jagat i några år nu så det var skönt att få den gjord, säger Wille Jakobsson när Magazin24 når honom under Degerfors träningsläger till Gotland.

Jakobssons debut blev speciell på fler än ett sätt. När han byttes in mot ordinarie målvakten Rasmus Forsell så blev Willes första uppgift att försöka rädda en straff. Jakobsson fick se sig överlistad av Norrköpings Tim Prica, som skickade in 1–1-mål. Efter det kom Wille in i matchen trots den korta speltiden. Han fick sen se lagkamraten Leon Hien skicka in det avgörande 2–1-målet kort efter.

– Bara att få hoppa in på planen och debutera var otroligt skönt. Sen var det såklart väldigt tufft att försöka rädda en straff det första man gör, men jag hade bara fokus på mitt spel. Efter straffen så fick jag ett skott mot mig som jag limmade. Då var jag inne i matchen. Att vi sen vann matchen gjorde det bara ännu roligare.

Wille Jakobsson anslöt till klassiska bruksortsklubben Degerfors IF inför förra säsongen efter flera år i IFK Norrköping. Han blev snabbt förstavalet mellan stolparna, men i slutet av augusti var oturen framme. Målvakten fastnade i gräset och vred till ett knä. Ledbandet töjdes ut och menisken tog stryk.  Detta höll Jakobsson borta från spel resten av säsongen 2024. Han behövde inte genomgå någon operation, men rehabiliteringen höll på till efter årsskiftet.

– Knät är bra nu. Jag känner inte av någonting efter skadan. Det positiva så här i efterhand är att jag blivit starkare. Rehabiliteringen var ganska långtråkig, men det var helt klart värt allt slit.

Jakobsson ådrog sig en jobbig knäskada förra säsongen, men tog sig tillbaka efter långa timmar av rehabilitering. Foto: Magnus Kantergård

Motivationen att ta tillbaka platsen som förstamålvakt underlättade för Jakobsson under rehaben.

– Ja, det är så man måste tänka. Det var dessutom min första rejäla skada under karriären så det gällde att bearbeta allt och komma tillbaka starkare än tidigare.

På kryckor från sidan fick Jakobsson se sitt Degerfors vinna Superettan och ta klivet tillbaka till Allsvenskan.

– Det var en häftig resa att få vara med på, även om jag inte kunde bidra på planen. Ibland var det hemskt att inte kunna vara med, men killarna i laget gjorde det otroligt bra. Det var riktigt kul att se, samtidigt som jag kände att jag hade varit delaktig i uppflyttningen. Jag följde med på alla matcher utom en och försökte stötta laget så gott det gick.

Degerfors inledde den allsvenska säsongen 2025 med två raka vinster, men efter det har formen svajat en aning. När Allsvenskan gick på sommaruppehåll var ”Degen” placerade på elfteplatsen i tabellen, endast två poäng över den negativa kvalplatsen.

– Vi har god stämning i laget och tror på oss själva. Det är bara att tuta och köra.

Wille Jakobsson är nu inne på sitt andra år i Degerfors IF, en av svensk fotbolls mest klassiska idrottsföreningar där profiler som Sven-Göran Eriksson, Tord Grip, Gunnar Nordahl och Ralf Edström tidigare huserat. För att nämna några.

Wille stormtrivs i den familjära klubben.

– En av de finaste föreningarna jag har varit i. Klubben påminner lite om Arboga Södra, så det är väldigt lätt att känna sig hemma.

I januari 2022 fick det svenska folket stifta ytterligare bekantskap med Degerfors IF när SVT sände dokumentärserien ”Allsvenskan – Här kommer Degen”. Där fick tittarna en inblick i vardagen hos klubben och fick lära känna de många profiler som verkar där.

Bland annat fick tittarna se den klassiska Bip Bop-dansen, som den legendariska lagledaren Stig ”Stisse” Ekman använder som uppvärmning för laget.

– (Skratt) ”Stisse” är en legendar, det finns inte mycket mer att säga. Han är en väldigt omtänksam och snäll person. En otrolig människa att ha runt laget.

Den 29 juni återupptar Degerfors spelet i Allsvenskan när Brommapojkarna kommer på besök till Stora Valla. Om det blir Wille Jakobsson eller radarpartnern Rasmus Forsell som står mellan stolparna den dagen återstår att se.

– Det är tuff konkurrens. Rasmus är en otroligt duktig målvakt och en nära vän till mig. Vi pushar varandra varje dag och det gör oss båda bättre.

Men visst är det förstaspaden mellan stolparna som du vill åt?

– Ja, det är klart man vill. Det vill både jag och Rasmus. Jag ska göra allt jag kan på träningarna för att försöka bli etta i Degerfors.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020