Fotboll
10:56 | 23 november 2017

Arboga Södra värvar målvakt från lokalrivalen

Klubbens andra nyförvärv säkrat.

Arboga Södra förstärker truppen. FOTO: DENNIS JOHANSSON STRÖMBERG

I början av november gjorde Arboga Södra klart med sitt första nyförvärv till säsongen 2018. Tidigare MDFF-kaptenen Oskar Ålgars förstärker backlinjen. Läs mer om det här.

Nu har klubben säkrat sitt andra nyförvärv inför division 3-säsongen. Kungsörsmålvakten Joakim Brunnberg har skrivit på för Södra.

– Ja, det stämmer. Med rätt träning har han kapacitet att bli en bra målvakt i trean. Vi tror mycket på honom, även om att han inte stått så mycket i Kungsör. Vi tror att han kan utvecklas här, säger Arbogatränaren Mikael Wiker.

Har ni fler spelare som är på gång in?

– I ärlighetens namn tittar vi inte så mycket på nyförvärv. Vi är nöjda med det vi har.

Under onsdagskvällen stod det klart att mittfältaren Abed Abidi lämnar Arboga för spel i KFF. Läs mer om det här.

Men i övrigt ser det ut som att Arboga kommer att få behålla stora delar av segertruppen från division 4.

– Alla är sugna på att spela, säger Wiker.

Arbogas succésäsong i division 4 har inte gått obemärkt förbi. Flera av Södras nyckelspelare har haft ögonen på sig, men det är inget som stör Wiker.

– Det är så det är. Vi har knytit till oss de vi vill ha. De vill fortsätta att spela här.

Arboga Södra-tränaren Mikael Wiker. FOTO: MICHAELA ERICZÉN

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020