Insänt
13:24 | 2 november 2017

Många ville hjälpa hemlösa katter

Under onsdagseftermiddagen deltog Arboga katthem i Granngårdens smådjursdag.

FOTO: PRIVAT

På plats att prata om både katter, jourhem och förening fanns kassör Yvonne Trygg och webbansvarig Marlene Linder. 

Intresset var stort och många engagerade kunder skänkte mat och leksaker i den nyinvigda fodertunnan som dagen till ära utgjordes av en kattlåda. Fodertunnan kommer att finnas på Granngården för den som vill skänka foder, sand eller annat smått och gott till Arboga katthems katter. 

– Vi går mot kallare tider och många hemlösa katter kommer att behöva få komma in i värmen. Vi uppmanar därför alla som är intresserade av att vara jourhem att skicka in en intresseanmälan per e-post eller via Facebook, säger Yvonne Trygg.

Katthemmet startades i början av året och har hittills tagit in över fyrtio katter. Majoriteten är hemlösa katter, men även vissa omplaceringskatter har tagits emot. 

ARBOGA KATTHEM

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020