Arboga
09:45 | 19 februari 2026

Stureskolans nya bemannade bibliotek invigt

Först ut under 2026 – där fler bibliotek ska öppnas.

Stureskolans rektor Joakim Sundh och Bo Molander (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande, deltog i invigningen. Foto: Arboga kommun

Alla elever i Arboga kommuns skolor kommer under 2026 få tillgång till bemannade skolbibliotek på sin egen skola, något som en tid tillbaka enligt lag måste finnas. I tisdags var Stureskolan först ut.

Under invigningen bjöds det på tipspromenad, tal och bandklippning för eleverna och medarbetarna.

– Det nya biblioteket har tagits emot väl och är redan populärt bland våra elever, säger Joakim Sundh, rektor på Stureskolan, till Arboga kommuns hemsida.

Kommunen har anställt en skolbibliotekarie för norra skolområdet. Dessutom pågår rekrytering för södra skolområdet.

– Det är inspirerande att delta i den här förändringen där vi kan ge eleverna ännu bättre stöd i sina studier, samtidigt som läsningen och litteraturen tar mer plats i skolan, säger Bo Molander (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande.

Ellenor Jepsen, utbildad skolbibliotekarie, har arbetat intensivt med att färdigställa Stureskolans bibliotek och hon säger att intresset från eleverna varit stort.

– I samband med att vi har öppnat har det lånats ut flera hundra böcker till eleverna, vilket är jätteroligt. Vi ser att de lånar både faktaböcker och skönlitteratur, mycket inom genren fantasy, säger Ellenor.

Just nu pågår även arbetet med att utforma biblioteken på Ladubacksskolan och Nybyholmsskolan. Tidigare har stadsbiblioteket också fungerat som skolbibliotek, en funktion som försvinner med den nya lagstiftningen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020