Arboga
10:12 | 23 januari 2020

Succé för Arbogarevyns nya koncept

Jim Bergqvist: ”Nu kan vi inte backa, bara sikta framåt.”

Foto: Fia Wirenborg

Arbogarevyn har roat stadens invånare i över 30 år och inför årets föreställning testade man för första gången på konceptrevy istället för en klassisk nummerrevy.

Temat var folkpark och dansband och föreställningen ”I Afton Trams” hade premiär den 3 januari och spelades sammanlagt åtta gånger. Jim Bergqvist debuterade som regissör och tillsammans med producenten Carl Axelsson och övriga föreningen såg han till att så mycket som möjligt ordnades so tidigt som möjligt.

Utöver det nya greppet med konceptrevy beslutade man att tidigt börja marknadsföra föreställningen och även tidigarelägga biljettsläppet fyra veckor.

– Vanligtvis brukar vi börja sälja biljetterna i samband med julmarknaden i Arboga, men nu släppte vi fyra veckor tidigare för att testa hur trycket var, säger Jim Bergqvist.

Med facit i hand visade det sig vara ett klokt drag från Arbogarevyn.

– Vi märkte direkt att det var högt tryck när vi sålde över 50 biljetter under de första 24 timmarna. Redan innan premiären hade vi sålt 1 100 biljetter, och det är vanligtvis efter första föreställningen som biljetterna börjar gå åt efter att publiken sprider vidare att det är värt att titta på.

Sammanlagt såldes 1 814 biljetter och ett nytt rekord noterades. 

Vad tror du ligger bakom succén?

– Jag tror på det här med att synas, syns man så finns man. Eftersom vi bestämde så pass mycket så tidigt hade vi mer att presentera i form av bland annat våra affischer, som uppmärksammades på både gott och ont. Vi lyckades skapa en förväntan hos publiken.

Bergqvist menar att rekordåret borde vara ett tecken för politikerna att satsa mer resurser på kultur.

– Det bevisar att det finns ett behov av det här, ett tecken på att vi behöver det mer än någonsin samtidigt som många kommuner drar ner på just kultur.

Responsen på ”I Afton Trams” har varit överväldigande positiv.

– Vi har fått väldigt, väldigt positiv respons. Man blir så glad, det är helt fantastiskt att folk uppskattar det. Att den visionen jag har haft solklar sedan början av förra året gick igenom, att de fattade det som jag fattade. 

Är konceptrevy nånting ni vill fortsätta med?

– Nu vet vi att det funkar. Folk förväntade sig att kliva in i ett ganska tråkigt Medborgarhus, men nu var det fest och bra stämning direkt. Nu kan vi inte backa, bara sikta framåt. Vi har redan idéer inför nästa år som kommer att presenteras under våren. Det här har varit en utveckling för föreningen och oss medlemmar och vi är jätteglada att publiken tyckte likadant.

Hur var det att debutera som regissör?

– Det var helt fantastiskt, magsår och bland det läskigaste jag har gjort. Men att få folk att se min vision och att få leda oss mot det har inneburit en enorm personlig utveckling för mig själv och det vill jag göra om, avslutar Jim Bergqvist.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020