Västra Mälardalen
10:41 | 20 augusti 2025

Vafabmiljö inför digitala lås i miljöbodar

500 installationer klara – hela regionen erbjuds samma lösning från 2026.

Foto: David Eriksson

Vafabmiljö har börjat installera digitala lås i miljöbodar och soprum i Västerås. Från 2026 ska fastighetsägare i hela regionen, det vill säga samtliga kommuner i Västra Mälardalen, Västmanland samt Enköping och Heby, erbjudas samma lösning.

Systemet levereras av Swedlock och installeras utan kostnad för fastighetsägarna. De befintliga låsen kompletteras med digitala lås, vilket innebär att sophämtarna kan använda en enda nyckel i stället för flera hundra. Enligt Vafabmiljö förbättras arbetsmiljön samtidigt som säkerheten ökar.

– Våra chaufförer slipper tunga nyckelväskor och fastighetsägare behöver inte längre lämna ut nycklar. Det blir enklare och säkrare för alla parter, säger Tobias Pettersson, enhetschef på Vafabmiljö, i ett pressmeddelande.

Drygt 500 digitala lås är hittills installerade. Låsen är certifierade enligt högsta nivå i SSF 3523 och bygger på etablerade standarder för säkerhet och kryptering.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020