Kraftig explosion vid industri i Kolsva
Tre personer förda till sjukhus.
Tre personer förda till sjukhus.
Vid 11.45-tiden på tisdagen inkom ett larm till SOS från en industrilokal i Kolsva. Enligt polisens rörde det sig om någon form av kraftig explosion som ska ha inträffat vid stålindustrin Keycast Kohlswa AB på Stålvägen. Kraftig rök spred sig i området efter explosionen. Ambulans, polis och räddningstjänst kallades till platsen för att hantera händelsen.
Vid 12.40 meddelade polisen att en man som stod nära explosionen har förts till sjukhus med ambulans. Skadeläget är oklart. Strax efter 13 kom rapporter om att ytterligare två person har förts med ambulans till sjukhus för vidare vård. Totalt har tre personer, alla män i 25-40-årsåldern, hittills förts med ambulans till sjukhus. Enligt patientskaderapporterna från Region Västmanland har de tre männen drabbats av lindriga skador.
P4 Västmanland rapporterar att det var en smältugn som exploderade inne i industrilokalen. Varför det exploderade är inte fastställt.
Personalen har evakuerats och avspärrningar har upprättats. Vid 13-tiden var det fortsatt kraftig rökutveckling på platsen, enligt polisen.
Polisen meddelade vid 14-tiden att platsen har spärrats av och att en teknik undersökning kommer att genomföras. En anmälan om arbetsplatsolycka har upprättats.
Vid 17-tiden lyftes avspärrningarna och polisen lämnade platsen.