Replik från Hasse Jerner
Ola Saaw – vänligen läs om mitt inlägg!
Ola Saaw – vänligen läs om mitt inlägg!
Om man har en frågestund för allmänheten så kan det ju vara bra att få lämna bakgrund till frågan. Innan jag gick upp i talarstolen så frågade jag om det fanns någon maxtid för anförandet. Kommunsekreteraren svarade att det inte fanns det, men att anförandet måste sluta med en fråga. Det hade ju varit synnerligen märkligt om jag bara frågat: Varför följer ni inte kommunallagen?
Men okej, då för vi debatten här i stället. Tyvärr så tror jag inte du har läst mitt inlägg ordentligt. Sakfrågan för mig är att ni inte följt kommunallagen. Jag har inget emot ”förändringen i TV-verksamheten”. Hur många gånger ska jag behöva deklarera det?
Svara gärna med ett enkelt ja eller nej på följande:
Anser ni att man enligt kommunallagen inte behöver fråga fullmäktige INNAN man tar beslut om att föra över ett kommunalt helägt bolags omsättning som uppgår till 35% (18 miljoner) av den totala omsättningen till ett privat bolag?
Ni har ju varit med och bildat privata bolag, betalat aktiekapital, tillsatt privata styrelser och tecknat avtal för länge sedan! Varför kommer frågan till fullmäktige nu, när allt redan är klart? Ni missar ordet ”innan” i kommunallagen. Det ordet är det viktigaste i skrivningen.
Du får också gärna kommentera vad som hade hänt om fullmäktige sagt nej till överflyttningen. Allt arbete som tidigare är nedlagt och allt som gjorts enligt ovan hade ju då varit förgäves. Dessutom hade ju Köpings Kabel-TV AB, enligt dig, stått utan TV-avtal framöver. Hur kunde ni ”gambla” så med TV-kundernas utbud?
Tidigare inlägg:
Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.
Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.
Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.
Hans Jerner