Basket
09:06 | 8 november 2021

Skadedrabbat Stars tar sig an jumbon

Fem spelare borta när laget reser till Stockholm.

Niklas Larsson och hans lagkamrater i Köping Stars imponerade stort senast laget mötte Fryshuset. Foto: David Eriksson/arkiv

Köping Stars knep en viktig seger i fredags efter 100–88 hemma mot Umeå och klev då upp på sex inspelade poäng från åtta omgångar. Dessvärre för Stars så åkte de på ytterligare en skada i fredags. Kevin Senghore-Peterson stukade foten efter halvtidsvilan och har nu anslutit till en skadelista där Stars redan har Jordan Giles, Hampus Åhlin, Simon Klaasma och Oliver Gehrke.

Samtliga fem missar måndagskvällens bortamatch mot segerlösa jumbon Fryshuset.

– Vi får se hur vi fördelar speltiden mellan de övriga killarna, säger Köping Stars-tränaren Torbjörn Gehrke till klubbens hemsida.

Kevin Senghore-Peterson skadade sig och fick ledas av planen senast mot Umeå. Foto: David Eriksson/arkiv

En som kommer till spel är point guarden Liam O’Reilly. Amerikanen hade stor show mot Umeå i fredags och stod för en ”tripple-double” efter 24 poäng, elva assist och tio returer.

Senast Köping Stars och Fryshuset möttes var i Köpings hemmapremiär den den 1 oktober. Då körde Stars över gästerna och vann med hela 106–57, men nu är det nya förutsättningar och en ny match som väntar.

– Det gäller att fullfölja det vi påbörjade i fredags. Nu gäller att hålla i det och klara av det mer än en gång, säger Torbjörn Gehrke.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020