Polisen genomför extra kontroller i samband med skolstarter
Nationell trafikvecka med fokus på hastighet.
Nationell trafikvecka med fokus på hastighet.
Under vecka 33 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus hastighet. Kontrollerna kommer bland annat ske vid skolor, i bostadsområden och i stadscentrum.
”Skolan startar på många håll i landet och många är tillbaka från semestern vilket innebär att det rör sig mycket folk på gatorna till och från arbetet och på skolvägen. För att öka säkerheten på våra vägar, satsar polisen extra på att kontrollera trafiken, framför allt när det gäller hastighet”, skriver polisen på sin hemsida.
– Hastighetsbegränsningarna finns av en anledning och små överträdelser kan vara förödande. Det är många barn som nyss har börjat skolan och som är ovana att röra sig i trafiken. De ska få en trygg skolstart och det innebär också att de ska kunna känna sig trygga på vägarna, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.
Kontrollerna kommer att genomföras både synligt med laserinstrument vid vägkanten och dolt med genomsnittshastighetsmätare i båda målade och civila polisbilar samt motorcyklar. Kontrollerna kommer främst vara vid platser där det råder lägre hastigheter och där det är många människor i rörelse, till exempel 30-sträckor.
– Trafiken är vårt gemensamma vardagsrum där vi får samsas och ta hänsyn till varandra för att det ska vara säkert och kännas tryggt. Och det är något vi alla kan bidra till genom att hålla hastighetsbegränsningarna, säger Ursula Edström.