Publicerad: 1 februari, 2012 - 13:19
Johan Gustafsson spelar med Tre Kronor Johan Gustafsson kallas in till Tre Kronor efter att Erik Ersberg stoppas från spel.I måndags togs truppen ut till Oddset Hockey Games och på förbundskaptenen Pär Mårts lista fanns inte köpingssonen Johan Gustafsson. I stället hade Mårts valt Viktor Fasth från AIK och Erik Ersberg från Salavat Yualaev från KHL.
Men Erik Ersberg har varit småskadad och han stoppas nu av sin klubb för att delta i Oddset Hockey Games den 9-12 februari.
Förbundskaptenen Pär Mårts väljer i stället att kalla in guldhjälten från JVM-laget Johan Gustafsson, från Luleå.
Oddset Hockey Games spelas på Olympiastadion i Helsingfors och Ericsson Globe, Stockholm. Oddset Hockey Games ingår även i Euro Hockey Tour, där Sverige ligger på en andra plats, tre poäng efter Ryssland som leder.

Josef Bengtsson



Stort grattis till alla födelsedagsbarn, brudpar och nyfödda.








Våra regler för kommentarer:
- Kommentera i vänlig och civiliserad ton.
- Håll dig till ämnet
...och detta är förbjudet:
- Att med detaljer eller ord kränka anhöriga eller berörda personer.
- Kommentarer om etnisk tillhörighet, sexuell läggning, kön, politisk tillhörighet eller religion om det saknar betydelse i själva sammanhanget.
- Svordomar eller liknande obscena ord.
- Inlägg som avviker från ämnet.
- Trams, obegripligheter och nonsens.
- Hot, trakasserier, lögner, skvaller, personangrepp eller ärekränkande inlägg.
- Uppmanande till brott eller inlägg som bryter mot Yttrandefrihetsgrundlagen (YGL 1991:1469).
- Att försöka dölja sin identitet - för redaktionen - med anonyma mejl- och internettjänster.
Kommentarsfunktionen tillhandahålls och övervakas i enlighet med den så kallade BBS-lagen, Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112).
Det innebär att den som skriver kommentaren är personligen ansvarig för innehållet i kommentaren och kan ställas inför rätta.
Redaktionen granskar och tar vid behov bort inlägg som bryter mot lagen (1998:112) och de uppsatta kommentarsreglerna.
Kommentarsfunktionen följer också tidningens pressetiska hållning.
Användare som upprepade gånger bryter mot reglerna kommer att stängas av.