På torsdagsförmiddagen arrangerade Kultur och Fritid gycklarskola i KB-hallen, där många barn och flera vuxna testade på allt ifrån att jonglera med bollar till att cykla på en enhjuling.
Klockan 10.00 på torsdagen skulle Kultur och Fritids gycklarskola dra i gång på Gammelgården i Köping. Eftersom det hade regnat tidigare flyttades dock evenemanget till KB-hallen.
Där fick ett stort antal barn i blandade åldrar en genomgång av gycklaren Zack Segelström, innan det var dags för dem att själva testa på de olika redskapen. Utrop som ”Jag klarade det!” ”Nu tittade du ju inte!” och ”Kolla!” ekade i hallen när deltagarna tog sig an allt ifrån att snurra tallrikar på pinne till att jonglera med käglor.
Både små och stora barn provade på de olika redskapen med varierande resultat, men med samma glädje och entusiasm.
Â
http://www.youtube.com/watch?v=vyLJ45660lw&feature=youtu.be
[nggallery id=79]


