(UPPDATERAT 13.33) SOS har fått in ett larm om en båtolycka utanför Kungsör. Det visade sig vara en båt som lutade på grund av mycket diesel i den ena dieseltanken.
Klockan 12.37 larmade förbipasserande SOS om en större båt som har fått slagsida. Den olycksdrabbade båten ska befinna sig vid Tegeludden, småbåtshamnen.
Varken jourhavande befäl i Kungsör eller Per Strömbäck på Polisens länskommunikationscentral har dock fått in något larm.
– Vi har fått flera samtal från medier men vi har inte fått in något larm, säger Strömbäck.
Magazin24 fick dock tag på Göran Östman på räddningstjänsten i Kungsör, som kunde förklara läget. Han hade redan sett den lutande båten under gårdagen och förstod att det kunde se ut som att den hade fått slagsida.
– Det var inte så allvarligt som det kan låta. Det är en båt som lutar. Den har två dieseltankar och ägaren tankade över all diesel till ena och då lutar båten. Han har gjort så förut också, så det är ingen fara. Han ska antagligen rengöra den ena tanken eller något, säger Östman.
Â


