Insänt
07:46 | 20 juli 2020

Johan och Elina Hultman – ett musikerpar i skickligt samspel

På söndagskvällen var det Götlunda kyrkas tur att stå för sommargudstjänsten.

Foto: Birgit Johansson

Paret Elina och Johan Hultman har den ovanliga kombinationen av sång, piano och trummor.

Elina ackompanjerar sig själv med intressanta arrangemang på piano följs med känsla av Johan som hanterar alla trumdelar till perfektion. Ibland är det som en liten andeviskning ibland stormar det och hjälper definitivt till att få fram rätt stämning vid rätt tillfälle.

Mellan de olika sångnumren läste Elina ett väl utvalt antal dikter och lika väl som hon förmedlar sina sångtexter lika väl läste hon så att varje strof gick direkt till hjärtat.

Programmet hade rubriken Du liv och innehöll ett antal tonsatta dikter av våra mest kända och omtyckta poeter som Dan Andersson och Karin Boye samt en nyare kompositör Kjell Höglund med sången Lugnare vatten.

En av höjdpunkterna var deras arrangemang av Jag väntar vid min mila som gav ett helt annat musikaliskt uttryck än den vanliga trubadursångarens. Den coronaräknade publiken applåderade starkt och som extranummer fick den en tonsättning av Per Lagerkvists Det kom ett brev.

Birgit Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020