Familjen Addams intar musikalscenen
En resa in i det makabra och udda.
En resa in i det makabra och udda.
Familjen Addams är en bekant och ikonisk grupp, känt för sin annorlunda livsstil och makabra vanor. Vi har sett deras udda äventyr i tv-serier, filmer och tecknade serier. Nu är det dags för Hagateaterns musikal Familjen Addams att fängsla publiken med sin unika charm och bisarra vändningar.
Ett annorlunda släkte
I centrum för denna ovanliga familj står pappa Gomez, en sentimentell och hängiven fader, och mamma Morticia, en kylig men passionerad kvinna. Tonårsdottern Wednesday representerar tonårstiden på ett alldeles unikt sätt, medan lillebrorsan Pugsley har en udda förkärlek för tortyrredskap. I deras hem bor även Gammelmor Addams, Onkel Fester som är förälskad i månen, samt de excentriska Kusin It och den lojala betjänten Lurch, som påminner om Frankenstein och vars ursprung är okänt, möjligen hämtat från ”andra sidan”.
Naturligtvis har familjen en nära relation till de döda och den mystiska vandrande handen The Thing. Tillkommer gör den byråkratiskt strikte Mal, hans frustrerade fru Alice och deras högst vanlige son Lucas, som har förälskat sig i Wednesday Addams.
I det storslagna viktorianska huset lever Familjen Addams sitt udda liv, där de bryter mot normer och fascineras av det som de flesta tycker är obehagligt.
Så långt känner vi igen dem från tv-serier och filmer. Men i denna musikal har manusförfattarna Marshall Brickman och Rick Elice vävt in en ny konflikt. Tonårsdottern Wednesday blir nämligen kär i en helt vanlig kille.
Detta leder till att hans föräldrar ska komma på besök för en ”helt vanlig middag”. En svart familjemiddag, där Wednesday Addams ska presentera sin pojkvän Lucas och hans föräldrar för sin egenartade familj.
En makaber föreställning för hela familjen
Musikalen är utformad som en familjeföreställning, men de allra yngsta kan behöva en trygg hand att hålla i på grund av de läskiga och udda karaktärerna samt den skrämmande mörka humorn.
Föreställningen sträcker sig över 2,5 timmar inklusive paus med möjlighet till fika. Det utlovas en upplevelse där skratt och skräck vävs samman till en minnesvärd föreställning för alla som vågar ge sig in i denna makabra, men älskade, familjs värld. För de som vågar sig in i detta spännande universum är det helt klart något att se fram emot.
Premiär Lördag 28/10 16.00
Regissörer: Camilla Tengström och Alva Hammar
Producent: Jenny Karlsson