Orsak till läckan i Köpings badhus hittad
Fastighetschefen: ”Isoleringen i taket har krympt”.
Fastighetschefen: ”Isoleringen i taket har krympt”.
Köpings nya badhus invigdes 2020, men har kantats av problem. Vid en garantibesiktning i november 2022 upptäcktes att taket på Köpings nya badhus hade börjat vecka sig och bli ojämnt. Resultatet av det blev att regnvatten har läckt in, bland annat ovanför relaxavdelningen.
”Att hitta orsaken har varit en utmaning. Köpings kommun och Peab har undersökt taket vid flera tillfällen och trott sig ha hittat felet, men det har visat sig vara mer komplicerat än väntat. Under 2024 intensifierades undersökningarna och man vet nu varför taket läcker”, skriver Köpings kommun i ett pressmeddelande.
– Isoleringen i taket har krympt, vilket skapat en glipa där vatten kan tränga in. Detta har också gjort att takmaterialet har rört sig och släppt på vissa ställen. Vi jobbar nu tillsammans med Peab och leverantören med att ta fram en plan för hur vi ska åtgärda felet, säger Tobias Benjaminsson, fastighetschef i Köpings kommun.
Köpings kommun skriver i pressmeddelandet att de har en bra dialog med Peab och att det nu arbetar tillsammans med leverantören av takmaterialet för att ta fram en plan så att badhusets tak kan fungera felfritt framöver. Planen beräknas vara klar under våren 2025.
– Jag förstår att det är frustrerande att badet inte har kunnat användas fullt ut och vi ber om ursäkt för de besvär detta orsakar. Förhoppningen är att alla badsugna i Köping snart kan njuta av allt badhuset kan erbjuda igen, säger Tobias Benjaminsson.