Oroande missförhållanden på Ängslund
Situationen rör både omsorg, hygien och trygghet och behöver omedelbart åtgärdas.
Situationen rör både omsorg, hygien och trygghet och behöver omedelbart åtgärdas.
Jag skriver för att framföra min djupa oro över den vård och omsorg som min mamma får på Ängslund, våning 3. När hon flyttade dit hade jag förväntningen att det skulle vara en trygg och god miljö för äldre, men tyvärr har jag upplevt flera allvarliga brister.
• Det förekommer bristande vårdinsatser, och jag har även noterat att kläder och tillhörigheter försvunnit.
• Jag har upprepade gånger bett personalen att ge min mamma tranbärsjuice och Resorb för att motverka uttorkning, men detta har inte följts.
• Vid ett besök fann jag henne sittande på toaletten, gråtande, utan tillgång till toalettpapper.
• En ny golvlampa har gått sönder och trots att jag framfört detta till enhetschefen har åtgärder uteblivit.
• Städningen är ofta bristfällig, med synligt kladd på golvet.
• Vid ett tillfälle blev hon bortglömd ute på gården, och det var personal från en annan våning som uppmärksammade situationen.
Min mamma är synskadad och helt beroende av hjälp från personalen. Att hon gång på gång hamnar i dessa situationer är både ovärdigt och oacceptabelt.
Jag ber er som högsta ansvarig att ta detta på största allvar och säkerställa att nödvändiga åtgärder vidtas för att förbättra vården och omsorgen på Ängslund, våning 3.
Orolig dotter

Det här är en säg-din-mening-artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva till Säg din mening? Skicka in en text här. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.