Köping
IDAG

De fick Ingemar Johanssons stipendium 2026

Tio avgångselever på Ullvigymnasiet lyfts fram för sina framgångsrika prestationer.

Från vänster, bakre raden: Noor Athil Nidjab, Filip Åkervall, Ammar Akash, Yhya Mahad Ahmed, Isabell Sirby, Anjela Widén. Från vänster, främre raden: Emelie Norbäck, Alma Forsman, Nathalie Andreasson, Felicia Laine. Foto: Köpings kommun

Under torsdagen, dagen före studenten, meddelades det vilka avgångselever på Ullvigymnasiet som har tilldelats Ingemar Johansson-stipendiet 2026.

Noor Athil Nadjib får 25.000 kronor och de övriga nio studenterna får 20.000 kronor var Filip Åkervall, Ammar Akash, Yahya Mahad Ahmed, Isabell Sirby, Anjela Widén, Emelie Norbäck, Alma Forsman, Nathalie Andreasson och Felicia Laine.

”Stipendierna är avsedda för att vara ett ekonomiskt stöd för fortsatta studier. Stipendiaterna har uppvisat mycket goda studieresultat, är bra kamrater och goda ambassadörer för skolan. Kravet är att de har sökt eller kommer att söka till högskola eller universitet”, skriver Köpings kommun i ett pressmeddelande.

Här berättar eleverna vad Ullvigymnasiet har betytt för dem:

Noor Athil Nadjib, 23NA. Foto: Köpings kommun

Noor Athil Nadjib, 23NA

”Ullvigymnasiet har varit en plats där jag har utvecklats både som människa och i mitt lärande. Jag har haft fantastiska lärare som har gett mig stöd, råd och motivation att fortsätta kämpa mot mina mål, även de gånger då jag velat ge upp. Jag har också fått många fina minnen härifrån, minnen som jag kommer att bära med mig länge”.

Filip Åkervall, 23NA. Foto: Köpings kommun

Filip Åkervall, 23NA

”För mig har Ullvigymnasiet varit det sista steget innan vuxenlivet. Det har också varit en plats fylld av kunniga människor med intressen som ligger nära mina egna. Jag har uppskattat att få fördjupa mig i ämnen som jag tycker är intressanta och att få utvecklas tillsammans med andra som delar samma engagemang”.

Ammar Akash, 23TE. Foto: Köpings kommun

Ammar Akash, 23TE

”Ullvigymnasiet har först och främst varit en plats där jag har lärt mig otroligt mycket. Utöver det har det varit en miljö för personlig utveckling som har stärkt mina färdigheter och gett mig värdefulla erfarenheter. Det är ett fantastiskt gymnasium med engagerade lärare och personal. Jag kan faktiskt inte föreställa mig min gymnasietid någon annanstans än på Ullvi”.

Yahya Mahad Ahmed, 23SA. Foto: Köpings kommun

Yahya Mahad Ahmed, 23SA

”Ullvigymnasiet har betytt mycket för mig, både när det gäller min personliga utveckling och mina studier. Tack vare de fantastiska lärarna på Samhällsvetenskapsprogrammet, som verkligen engagerar sig i sina elever, har jag kunnat nå mycket goda studieresultat”.

Isabell Sirby, EK23B. Foto: Köpings kommun

Isabell Sirby, EK23B

”Ullvigymnasiet har varit en plats för både lärande och personlig utveckling. Precis som på alla arbetsplatser är ingen verksamhet bättre än människorna som arbetar där. Lyckligtvis har Ullvigymnasiet fantastisk personal. Lärare, administration och övrig personal gör ett imponerande arbete för både skolan och varje enskild elev”.

Anjela Widén, 23SA. Foto: Köpings kommun

Anjela Widén, 23SA

”För mig har Ullvigymnasiet betytt utveckling. Inte bara genom utbildningen, utan också genom alla fantastiska människor jag har fått möta och genom den personliga utveckling som skett under åren. I takt med att jag har lärt mig mer om omvärlden har jag också lärt känna mig själv bättre”.

Emelie Norbäck 23EKA. Foto: Köpings kommun

Emelie Norbäck 23EKA

”Ullvigymnasiet har betytt väldigt mycket för mig. Jag har fått undervisning av otroliga lärare som har gett mig möjligheten att studera vidare, samtidigt som jag har träffat vänner för livet”.

Alma Forsman, 23EKA. Foto: Köpings kommun

Alma Forsman, 23EKA

”Ullvigymnasiet har gett mig möjligheten att studera vidare och i princip välja fritt vad jag vill göra med min framtid. Jag har utvecklat min disciplin och fått läsa flera kurser som jag verkligen har uppskattat. Mina mentorer har stöttat mig genom hela gymnasietiden, och Pernilla och Geir är två personer som man alltid har kunnat vända sig till. Tack vare fantastiska lärare och klasskamrater har min tid på Ullvigymnasiet varit både utvecklande och minnesvärd”.

Nathalie Andreasson, 23SA. Foto: Köpings kommun

Nathalie Andreasson, 23SA

”Ullvigymnasiet har betytt jättemycket för mig. Under min tid här har jag lärt mig enormt mycket och fått lära känna många fantastiska människor, både vuxna och jämnåriga. Jag har fått vänner för livet och mött förebilder som har lärt mig mycket om både livet och mig själv. Min tid på Ullvi har också lärt mig att tro på mig själv. Med rätt inställning och rätt människor omkring sig kan man åstadkomma nästan vad som helst”.

Felicia Laine, 23EKB. Foto: Köpings kommun

Felicia Laine, 23EKB

”Ullvigymnasiet har betytt väldigt mycket för mig, både genom undervisningen och alla de vänner jag fått. Lärarna har varit fantastiska och jag har haft otroligt bra mentorer under alla tre år. Skolan har verkligen gett mig goda möjligheter inför framtiden”.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020