Nyheter
IDAG

Lista: De populäraste cabbarna i vår region

Det våras för nedcabbat. Efter några månader i vinterdvala är det dags för de öppna bilarna att rulla ut på vägarna igen.

Sommar och sol innebär att cabbarna kommer fram från vintervilan. Foto: Pixabay

Vintern är över och det är äntligen dags att damma av cabrioleten och cruisa runt i landskapet med vinden i håret. Eller? Cabb-ivern skiljer sig kraftigt över landet, det visar Newsworthys genomgång av Transportstyrelsens fordonsregister från september 2025.

Så hur ser det ut med cabbar i vår region? Jo, så här:

I Arboga kommun finns det totalt 294 cabrioleter registrerade. Det motsvarar 2,1 cabbar per 100 invånare i Arboga, eller tre procent av alla bilar i kommunen. Det gör, med svenska mått mätt, Arboga till en relativt cabriolettät kommun.

Det totala antalet cabbar har ökat med tolv bilar. Den vanligaste färgen på cabrioleten är röd och det populäraste märket är Ford (39 stycken).

Det finns totalt 250 cabrioleter registrerade i Hallstahammars kommun. Det motsvarar 1,5 cabbar per 100 invånare i Hallstahammar, eller två procent av alla bilar i kommunen. vilket inte gör kommunen till någon särskilt cabriolettät kommun.

Det totala antalet cabbar har dessutom minskat med tolv bilar sedan förra året. Den vanligaste färgen på cabrioleten är röd och det populäraste märket är Ford (36 stycken).

I Kungsörs kommun finns det totalt 153 cabrioleter registrerade i Kungsörs kommun. Det motsvarar 1,8 cabbar per 100 invånare i Kungsör, eller två procent av alla bilar i kommunen. Det gör, med svenska mått mätt, Kungsör till en relativt cabriolettät kommun – även fast det totala antalet cabbar har minskat med fyra bilar jämfört med 2025.

Ford och Mercedes-Benz delar förstaplatsen som Kungsörs­bornas favoritcabrioletmärke med 18 bilar vardera. Den vanligaste färgen på cabrioleten är röd.

Det finns totalt 389 cabrioleter registrerade i Köpings kommun, fyra färre än i fjol. Det motsvarar 1,5 cabbar per 100 invånare i Köping, eller två procent av alla bilar i kommunen.

Favoritmärke bland cabrioleterna i kommunen är Mercedes-Benz. Mercedes-Benz har därmed tagit över som Köpings­bornas favoritcabriolet efter BMW förra året.

Den vanligaste färgen på cabrioleten är röd. 79 av alla cabbar i kommunen bär färgen.

I Skinnskattebergs kommun finns det totalt 117 cabrioleter registrerade i Skinnskattebergs kommun. Det motsvarar 2,8 cabbar per 100 invånare i Skinnskatteberg, eller tre procent av alla bilar i kommunen. Det gör kommunen till en riktigt cabriolettät kommun med svenska mått mätt. Skinnskatteberg är också den kommun som har flest cabrioleter per capita i Västmanlands län.

Favoritmärke bland cabrioleterna i kommunen är Chevrolet och Volkswagen, som därmed har tagit över som Skinnskattebergs­bornas favoritcabriolet efter Chevrolet, Ford och Volkswagen förra året.

I Skinnskattebergs kommun är den vanligaste färgen på cabrioleten röd.

Det finns totalt 158 cabrioleter registrerade i Surahammars kommun. Det motsvarar 1,6 cabbar per 100 invånare i Surahammar, eller två procent av alla bilar i kommunen. Det gör Surahammar till en relativt cabriolettät kommun.

Cabbarna i Surahammars kommun åldras snabbare än i resten av landet. Här har bilarna i genomsnitt blivit omkring två år äldre på ett år, vilket kan tyda på att Surahammars­borna inte har köpt lika många nya cabbar det senaste året som i resten av landet.Det totala antalet cabbar har dessutom minskat med två bilar.

Surahammar sticker dock ut när det kommer till färgval.

I kommunen är nämligen blå den vanligaste färgen på cabrioleten. 34 av alla cabbar i kommunen bär färgen. Det populäraste märket är Ford (17 stycken).

I Sverige som helhet finns omkring 152 100 cabrioleter, det vill säga bilar med nedfällbart eller avtagbart tak. De flesta, omkring 17 200, är av märket Mercedes-Benz, tätt följda av BMW med drygt 16 000 bilar. Svenskarnas favoritmärke Volvo, som i övrigt är det vanligaste bilmärket i landet, får här nöja sig med en niondeplats.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020