Trevlig sommarträff med PRO Kungsör
PRO Kungsör har haft en välbesökt sommarträff vid C-kyrkans sommargård. Vill du berätta om din verksamhet? Skicka in ett par rader och gärna en bild till Magazin24.
PRO Kungsör har haft en välbesökt sommarträff vid C-kyrkans sommargård. Vill du berätta om din verksamhet? Skicka in ett par rader och gärna en bild till Magazin24.
PRO Kungsörs sommarträff vid C-kyrkans sommargård på Sandviksvägen, som vi kallat ”SKILLINGEKUL”, hölls onsdagen den 15 juli i väldigt varmt väder.
Som tur är finns det stora tallar som gav skugga. Vår underhållare var Jonny Fagerman som har en bred repertoar.
Det blev Lasse Stefanz ”Mannen i spegeln”, Sven-Ingvars, Elvis, och många andra.

Jonny gör nu nya egna låtar med hjälp av Ai, och på slutet fick vi begära låtar och en var Tommy Körbergs ”Stad i ljus”, som han gjorde en fin version av och med sin fina röst ekade det ut över Mälaren.
Efter kaffe och hembakat bröd informerade festkommiténs Roffe Lindgren om en Ålandsresa den 13-14/10 och om grillfesten i Malmberga 26/8.
Dessutom, om sommarfikat i Klockargården 23/7.
Roffe Lindgren
PRO Kungsör