Insänt
IDAG

SPF Seniorerna Köping – Damlunch

Besök av Djurskyddet Mälartassen på damlunchen den 16 oktober.

Damlunch den 16 oktober.

Damlunchen den 16 oktober hölls på Hamnplan 5 by Athos. Totalt deltog 26 medlemmar, och som inbjuden gäst medverkade Marie Persson och Anna Nyman från föreningen Djurskyddet Mälartassen.

Föreningens ordförande, Marie Persson, berättade om verksamheten i Djurskyddet Mälartassen i Köping. Föreningen är ansluten till Djurskyddet Sverige, en rikstäckande organisation som arbetar för att förbättra djurens villkor genom praktiskt djurskyddsarbete, information, opinionsbildning och påverkan.

Verksamheten startade år 2020, precis när pandemin bröt ut. Det innebar stora utmaningar, men trots detta lyckades föreningen samla in pengar för att kunna driva verksamheten vidare. Ganska snart växte man ur den första lokalen och fick tips om att Axelssons trafikskolas tidigare lokaler stod tomma. Med hjälp av ett stöd på 500 000 kronor från Djurskyddet Sverige kunde lokalen köpas in.

Föreningen flyttade in i de nya lokalerna förra året och har nu tillstånd för 16 katter samt en karantänavdelning. Karantänen är en av de viktigaste delarna i ett katthem eftersom den skyddar de katter som redan finns där från smittsamma sjukdomar.

Tyvärr finns det fortfarande många hemlösa katter. Enligt lag ska alla katter vara ID-märkta och registrerade hos Jordbruksverket, men det finns fortfarande katter som saknar märkning eller där registrering inte har genomförts. Det finns också lagkrav på att kattägare ska förebygga oönskad fortplantning.

Katthemmet drivs helt med ideella krafter och är beroende av gåvor och volontärer. Föreningen får även bidrag från Djurskyddet Sverige. Behovet av fler jourhem är stort, eftersom många katter behöver en lugn och trygg miljö. Veterinärkostnaderna är den största utgiften, men även kostnaderna för lokalerna utgör en betydande del av verksamheten.Mälartassen behöver därför både fler medlemmar, fler gåvor, fler volontärer och fler jourhem.

Anna Nyman och Marie Persson.

Efter den intressanta informationen var det dags för lunchbuffé. Deltagarna bjöds på nötstek och en kycklingrätt med potatis eller ris, salladsbuffé samt bröd. Efter maten serverades kaffe och kaka.

Text och foto: Åsa Loord


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
↺
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020