Golf
IDAG

Alfons bygger nytt – gymmet utrustas med golfsimulator

Innan månadens slut ska arbogaborna kunna spela banor från hela världen – mitt i centrum: ”Positiv respons”.

Alfons Fallqvist gör om en del av sitt gym till en golfsimulator. För att illustrera ungeär hur det kommer att se ut använde sig Alfons av AI för att generera bilder (se ovan). Foto: David Eriksson

De senaste åren har fler och fler golfsimulatorer byggts inom Magazin24:s bevakningsområde. Snart står ytterligare en klar. Bakom satsningen står Alfons Fallqvist, som äger och driver AF Träning & Rehabilitering.

– Jag spelar golf själv, men de senaste två åren har det inte blivit så mycket spel efter att jag och min fru fick barn. Samtidigt har jag högsäsong här på gymmet under sommaren. Därför finns inte tid att spela golf. Då föddes tanken att ha en simulator på gymmet. Dels för att kunna knacka lite själv när möjligheten ges, men framförallt för att kunna hyra ut till golfsugna arbogabor och såklart även golfare från närområdet, säger Alfons.

När tidningen besökte källarlokalen på Ahllöfsgatan var det ”bara gips, spackel och en enda stor byggarbetsplats”, som Fallqvist själv uttryckte det.

I nuläget finns det inte så mycket att se, men inom bara några veckor kommer det att se väldigt annorlunda ut.

– Till en början tittade jag på att hitta en lokal någonstans i Arboga för att ha simulatorn där, men efter att ha bollat med några personer så tänkte jag om. I stället bygger vi om här på gymmet genom att införa en sluss som separerar simulatorn från själva gymmet. Det blir två separata verksamheter.

Golfsimulatorn, som går under namnet AF Indoor Golf, kommer att stå klar inom några veckors tid.

Simulatorn kommer att vara utrustad med den senaste Trackman-teknologin, den industriledande standarden bland inomhusgolf.

– Jag vill att allt ska vara av högsta kvalitet när besökare kliver in. Du ska känna att grejerna du tar i och använder är bra.

Initialt kommer AF Indoor Golf bestå av en simulator. På sikt kan det bli en till.

– Vi får se vad marknaden säger. Det finns potentiellt möjlighet att bygga upp en till, men jag kommer att ta ett steg i taget. Vi börjar med en och sen får vi se vad som händer.

I Arboga finns det sedan tidigare möjlighet att spela simulatorgolf vid Arboga GK:s anläggning i Haketorp. Inom kort finns även ett mer centralt alternativ.

– Jag blir ju långt ifrån ensam att ha en golfsimulator här i närområdet. Nu har jag inte pratat med några andra som har det, men jag tror att de olika verksamheterna kan gynna varandra. Om det är fullt här så kommer säkert någon att åka ut till exempelvis Arboga GK eller någon av simulatorerna i Köping, säger Alfons, och fortsätter:

– Min huvudverksamhet är gymmet, så för mig blir det här en del av en annan verksamhet.. Indirekt blir det en konkurrenssituation, men jag tror att vi kommer att gynnas av att finnas på fler ställen.

Alfons tror att AF Indoor Golf och simulatorn på exempelvis Arboga GK kommer att dra olika typer av kundgrupper. Han förklarar:

– Arboga GK har sociala aktiviteter på ett annat sätt än det går att ha här. AF Indoor Golf tror jag kommer att dra en lite yngre publik. Folk som kanske vill ha en trevlig kväll på en fredag eller lördag innan man drar vidare ut för att till exempel käka något gott. Den responsen jag fått hittills är att folk uppskattar det geografiska läget. Att det är centralt och att man faktiskt kan gå eller cykla hit. Det blir fördelen här. Mitt i centrum och handikappanpassat. Hittills har det bara varit positiv respons sen jag presenterade detta i sociala medier.

De kommande veckorna kommer byggarbetsplatsen nere i gymmet att sakta men säkert förvandlas till en golfsimulator.

– Min personlighet är sån att när det väl är igång så ska det gå undan. Jag kan inte säga något exakt datum när golfsimulatorn kommer att öppna, mer än att det kommer att ske nu i november. Det känns kul att det händer något nytt här nere i lokalen och i centrala Arboga. Jag strävar alltid efter att utveckla verksamheten och att det här nu är på gång känns väldigt spännande. Det är en stor investering, men jag är helt säker på att det kommer bli bra.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
↺
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020