Klart: Poängkungen Svensson lämnar Köping Hockey
Klar för Västerås efter kort provträningsperiod: "Otroligt tacksam för allt".
Klar för Västerås efter kort provträningsperiod: "Otroligt tacksam för allt".
I början av veckan provtränade Köping Hockeys stjärnspelare Anton Svensson med den Hockeyallsvenska tabellsexan Västerås IK. Under onsdagen var han tillbaka i KHC vid förlustmatchen borta mot Enköping.
Nu står det klart att matchen mot Enköping blev Anton Svenssons sista i Köpingströjan den här säsongen.
– Tiden i Köping har varit hur bra som helst och jag har trivts jättebra. Det är en perfekt miljö att växa i, en bra klubb att utvecklas i. Köping HC är en stabil och bra hockeyettanklubb med en ljus framtid. Jag har KHC och alla lagkamrater att tacka för all framgång i KHC-tröjan. Otroligt tacksam för allt. Nu ser jag verkligen fram emot den här nya möjligheten och utmaningen jag har framför mig, säger Anton Svensson till Köping Hockeys hemsida.
Forwarden genomförde sitt andra pass med Västerås under torsdagen och efter det fattade VIK:s sportsliga ledning sitt beslut.
25-åringen har skrivit på ett kontrakt med VIK som sträcker sig resten av säsongen.
– Anton är klar för spel med oss resten av säsongen. Vi hittade en bra uppgörelse klubbarna emellan. Vi är otroligt tacksamma mot Köping för att de varit så tillmötesgående och haft en bra dialog med oss hela vägen, säger VIK:s sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.
Anton Svensson är tillgänglig för spel redan i morgon fredag när Västerås möter Vita Hästen.