Insänt
20:05 | 15 oktober 2018

Kolsvas brottare knep flera medaljer

Fina insatser av talangerna.

Inez Airaksinen Andersson.

Kolsva IF Brottning deltog med åtta brottare på hallsbergsträffen. En tävling som lockade 30 st klubbar och 172st tävlande. två guld, tre silver, två brons och en fjärdeplats blev resultaten.

Den nioårige talangen Inez Airaksinen Andersson va fullständigt överlägsen när hon vann sina tre matcher utan att ge sina motståndare en chans i flickornas 33kg klass.

Andra guldet fick Elin Lahti i 36kg. Tråkigt nog så hade Elin bara en motståndare och hon insjukna tyvärr före matchen så Elin vann på WO.

Silvermedaljerna togs av William Eriksson, Jennifer Lundh och Elin Nyström. William tog ledningen i finalen men den mer rutinerade arbogabrottaren Noel Fredlund vände matchen och vann på teknisk överlägsenhet.

Jennifer fick också se sig besegrad av en arbogabrottare trots hon vann första på poäng men förlora två matcher på fall i en ”bäst av tre” final.

Elin Nyström såg ostoppbar ut när hon vann sina två första matcher på fall, men i finalen fick hon se sig besegrad.

I flickornas 46kg möttes Julia Lundh och Wilma Andersson om bronsmedaljen. Wilma tog snabbt ledningen genom specialgreppet nacksving men Julia kunde sedan kontra och vinna bronsmatchen på fall.

Sist och minst så tog Emil Henningsson bronsmedalj i knattarnas 27 kg. Emil gjorde debut i den grekiska/romerska stilen och stod för en fin insats när han i bronsmatchen vann övertygande med 12-0.

Kolsva IF Brottning

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020