Valskog
13:31 | 21 april 2018

Känslosam Persson: ”Det är så fantastiskt”

Valskogsdagen återigen en stor succé – kolla in bilderna från dagen.

Arrangören Roberth Persson njöt av uppslutningen under Valskogsdagen: "Jag är så nöjd. Det går knappt att beskriva". Foto: David Eriksson

Under lördagen arrangerades den femte Valskogsdagen i ordningen. I år visade sig vädret från sin allra bästa sida och ett stort antal besökare slöt upp i solskenet runt Valskogs torg för att fyna bland marknadsknallar, åka karusell eller kolla in någon av utställningingarna.

Roberth Persson från arrangören Perssons delikatesshandel var mycket känslosam när Magazin24 träffade på honom i folkmassan. Han hade till en början problem att få fram orden för att beskriva sin tacksamhet över Valskogsdagens succé.

– Det är svårt att beskriva, men det är så fantastiskt, säger Roberth Persson till slut samtidigt som han tittar ut över ett fullsmockat Valskogs torg.

Det här måste vara någon form av rekord?

– Jag tror det. Vi är lika många utställare här i dag som vi var i Köping i höstas. Det är lite mindre yta, men antalet är detsamma.

Roberth Persson fortsätter:

– Jag är så nöjd. Det går knappt att beskriva. Det bara tinglar i hela kroppen. Jag sov bara två timmar i natt för jag gick runt och planerade för att det skulle se bra ut. Nu kan jag säga att jag är mer än nöjd med utformningen.

Sen starten för fem år sedan har Valskogsdagen växt mer och mer för varje år. Roberth Persson minns tillbaka till starten.

– Förutom vår firma var det totalt fyra vänner som hjälpte mig dra igång Valskogsdagen. Redan då var det så mycket folk att man tyckte det var sjukt, men det här idag går inte att beskriva. Jag kommer knappt på några ord mer än att det är skitkul.

Inom kort inleds planeringen för nästa års Valskogsdag. Roberth Persson lovar ytterligare satsningar på den populära marknaden.

– Vi ska ha ett möte om en månad. Sängfabriken här i Valskog ska satsa ännu mer. Vi ska verkligen dra i gång det. Valskogs IK ställer upp, kommunen ställer upp, alla ställer upp! Nu öser vi och så ska det fortsätta. Valskog är ändå centrum i KAK så vi ska bli det bästa rakt igenom. Fan vad kul det ska bli, avslutar en mycket glad Roberth Persson.

Valskogsdagen pågår fram till 16.00.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020